Díky humanitární pomoci jsme po zemětřesení dokázali přežít zimu, říká Hafnar Ahmad z Afghánistánu

Publikováno: 18. 2. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Díky humanitární pomoci jsme po zemětřesení dokázali přežít zimu, říká Hafnar Ahmad z Afghánistánu
© Foto: Gabir Asadullah

Hafnar Ahmad žil se svou rodinou ve vesnici Qol Qasabi nedaleko Pul-e Khumri v provincii Baghlan v Afghánistánu. Na konci října 2015 tuto oblast zachvátilo silné zemětřesení, které místním lidem zcela změnilo životy. Jejich domy se zřítily.

„Po zemětřesení jsme se museli přestěhovat do domu našich příbuzných. Poskytli nám dočasné přístřeší,“ říká Hafnar Ahmad, který má sedm dětí, čtyři syny a tři dcery. Jeho synové jsou zdravotně postižení a manželka je chronicky nemocná. Zemětřesení je na podzim připravilo o všechno, jejich dům i veškerý majetek se ocitl v troskách.

S pomocí Humanitárního fondu Spojených národů (CHF) mohl Člověk v tísni této rodině poskytnout mimořádný finanční příspěvek na vybavení na zimu. Za první polovinu si pořídili teplé oblečení a topivo zhruba na dva měsíce. V druhé části dostanou příspěvek na pokrytí nákladů za topení na další dva měsíce. CHF a Člověk v tísni takto podporují více než 700 místních rodin, které se v důsledku silného zemětřesení ocitli před zimou v životní nouzi.

Rychlá a cenná pomoc

Když Hafnar Ahmad obdržel první příspěvek, začaly mu téct slzy. „Pracoval jsem jako dělník a jen stěží jsem dokázal uživit svou rodinu. Teď si můžeme koupit palivo na zátop. Díky rychlé a velmi cenné pomoci Člověka v tísni budeme schopni pokrýt naše základní potřeby a náklady na tuto zimu,“ dodává.

„Již před zemětřesením byla situace v této oblasti velmi špatná. Afghánistán, zejména právě Pul-e Khumri, zažil v roce 2015 řadu přírodních katastrof i ozbrojených konfliktů. Mnohé rodiny jsou nuceny opouštět své domovy a jen těžko si pak shání způsoby nové obživy. Děti nenavštěvují pravidelně školu. Ani zdravotní péče v daných oblastech nefunguje,“ říká Zahra Mahsud z Člověka v tísni. Kvůli dlouhodobě nestabilní situaci v Afghánistánu se bude potřeba humanitární pomoci v budoucnu ještě zvyšovat. Místní lidé si proto velice váží veškeré poskytované pomoci od humanitárních organizací.

Čtěte více o naší pomoci v  Afghánistánu!

*jména zaměstnanců byla v článku z bezpečnostních důvodů změněna


Autor: Gabir Asadullah

Související články