Díky sbírce SOS Milostivé léto jsme pomohli řadě strádajících dlužníků

Publikováno: 19. 4. 2022 Doba čtení: 5 minut
Díky sbírce SOS Milostivé léto jsme pomohli řadě strádajících dlužníků
© Foto: archiv ČvT

Institut Milostivé léto schválený Poslaneckou sněmovnou umožnil dlužníkům zbavit se dluhů u veřejnoprávních institucí. V období od 28. října loňského roku do 28. ledna roku letošního bylo nutné uhradit jistinu v exekuci každého dluhu, včetně poplatku 908 Kč. Díky tomu byl dlužníkovi odpuštěn celý zbytek dluhu, který tvoří příslušenství, resp. úroky.

Spousta lidí však nemělo na úhradu jistin v exekuci, a proto někteří mohli požádat o dar ze sbírky SOS Milostivé léto, kterou založila naše organizace.

Několik mých klientů mělo štěstí a byly jim z daru uhrazeny exekuce, od zbytku dluhů poté byli osvobozeni. Dnes si můžete přečíst životní příběhy 3 klientů, kterým akce Milostivé léto výrazně pomohla:

Pan Václav (40 let)

• celkový dluh v exekuci před uplatněním Milostivého léta: 200 000 Kč

• současný dluh v exekuci: 100 000 Kč

Po vojně jsem přemýšlel, co budu dělat, odjel jsem do Prahy, kde jsem měl větší šance najít zaměstnání, než na severu Čech. Začal jsem chodit na pohovory, ale po pár dnech mi došly finance a musel jsem cestovat na černo. Několikrát mě nachytal revizor. Stalo se, že mne za jeden den revizor nachytal dokonce 3x. Poté se to začalo nabalovat.

Podařilo se mi získat zaměstnání v gastronomii. Má výplata měla výkyvy. Jeden měsíc jsem výplatu viděl, jiný ne. Po půl roce jsem zjistil, že mi zaměstnavatel nehradil pojištění. Neměl jsem stabilní práci, a tudíž ani plat, na který bych se mohl spolehnout. Občas mi pomáhali rodiče na dálku, kteří mi ze severních Čech posílali čas od času nějaké peníze.

Po určité době živoření jsem se musel vrátit zpět k rodičům, protože můj otec vážně onemocněl. Byl nemohoucí a já jsem rodině pomáhal s jeho péčí. Koupal jsem jej, zvedal, polohoval apod.

Opět jsem si našel práci v gastronomii, tentokrát na černo, protože mi to umožnovalo být časově flexibilní a mohl jsem pomáhat při péči o nemocného tátu. Otec nám po čase zemřel, a proto jsme s matkou začali společně hospodařit, abychom to nějak vůbec zvládli. Můj příjem se teď pohybuje kolem 20 000 Kč a matka má velmi malý důchod. Společně hradíme nájemné a služby, celkem 15 000 Kč. Na život nám moc nezbývá a nemám šanci si nic ušetřit.

Spolupracuji s dluhovou poradkyní ČvT, která mi mimo jiné pomáhá řešit mé zadlužení v rámci akce Milostivé léto. Společně jsme požádali o dar ze sbírky SOS Milostivé léto a žádost byla schválena. Pamatuji si ten den, kdy mi to dluhová poradkyně oznámila. Moje mamka brečela celý den a já jsem jen seděl a nevěřícně koukal. Byl jsem v šoku.

Nyní jsme ve fázi, kdy byly mé dluhy uhrazeny, a já jsem od exekutorů obdržel Usnesení o částečném ukončení exekuce. Ubyla mi půlka dluhů a velká psychická zátěž. Hledám si stabilnější zaměstnání a jednám s dalšími věřiteli o splátkovém kalendáři. Mohu zase dýchat.

Paní Lada (41 let)

• celkový dluh v exekuci před uplatněním Milostivého léta: 250 000 Kč

• současný dluh v exekuci: 130 000 Kč

V pubertě jsem se dozvěděla o svém onemocnění. Trpím maniodepresivní poruchou. Je to vážné onemocnění. Od té doby se pro mě stalo užívání léků nutností, bez níž v běžném životě nefunguji. Můj život pluje ve vlnách. V období deprese trpím. Nejsem schopná cokoliv dělat, chodit do práce, mluvit s lidmi, natož řešit svoje dluhy. Jen spím a to mi pomáhá zapomenout, že na mě leží balvan starostí. Po nějakém čase přichází úleva. Opouští mě deprese a já mohu pracovat a pracuji s vervou. Celou dobu mě však provází strach z výpadku příjmu a bojím se, že zase přijde deprese a z práce mě pro nespolehlivost vyhodí.

Naštěstí mám rodinu, na kterou se mohu spolehnout. Pomohli mi s pravidelným užíváním léků a teď již 4 roky nepřetržitě pracuji a prostřednictvím srážek v exekuci splácím dluhy. Vůbec to není jednoduché, po srážce v exekuci, zaplacení nájmu a všech poplatků mi na jídlo a jiné základní věci zbývá 4000 Kč.

Chtěla jsem vstoupit do insolvence a s pomocí dluhové poradkyně organizace Člověk v tísni jsem oslovila všechny exekutory a získala od nich podklady i podrobné vyčíslení dluhů. Chystala jsem se na oddlužení, ale mezitím zahájili akci Milostivé léto. Věděla jsem, že když se mi výrazně sníží dluh, nebudu muset do pětileté insolvence ani vstupovat. Ihned jsme na to s mou dluhovou poradkyní zareagovaly a já jsem ze sbírky Člověka v tísni získala dar na úhradu jistin v exekuci. Od úroků jsem byla osvobozena a díky tomu se mi začalo v práci srážet na jiné exekuce, které nespadaly do Milostivého léta. Od ledna už se mi podařilo takto uhradit 1 další exekuci nad rámec. Pomalu vidím, jak mi celkový dluh ubývá, a to přispívá mému duševnímu zdraví. Děkuji a držte mi palce.

Paní Miroslava (62)

• celkový dluh v exekuci před uplatněním Milostivého léta: 2 700 000 Kč

• současný dluh v exekuci: 700 000 Kč

V 19 letech jsem s matkou utekla od otce, který nás týral. Má matka vše finančně táhla sama, a proto jsme se odhodlaly a utekly jsme spolu hodně daleko. V novém městě se nám zpočátku dařilo, společně jsme bydlely, společně hospodařily a pomáhaly si. Poté přišel den D, měla jsem nehodu a nějakou dobu jsem byla v kómatu. Po návratu domů mi zemřela matka. Dlouhodobě se potýkala s nemocí a potom se utrápila mým špatným zdravotním stavem. Byly jsme na sebe hodně navázané. Matčinu smrt jsem neunesla. Propadla jsem závislostem a zhroutila jsem se. Po dlouhé době se mi začalo blýskat na lepší časy. Zamilovala jsem se. Přítel pro mě byl tou osobou, které jsem důvěřovala, a opět jsem měla parťáka na cestu životem. Tak jsem to tehdy viděla… Ani jsem si nevšimla, že mi ubývají peníze, že si půjčuji pro přítele a on mi nepomáhá splácet, že se propadám do dluhové pasti a hlavně, že mě ten člověk nemiluje, ale zneužívá.

Dnes už jsem v důchodu a vzpomínám na svůj život. Myslela jsem si, že s balvanem dluhů budu žít už do konce svých dnů. Nyní přišlo Milostivé a tak jsem vyhledala pomoc dluhové poradkyně. Společně jsme doložily veškeré podklady k žádosti o dar ze sbírky SOS Milostivé léto. Od části dluhů jsem byla osvobozená. Jiné exekuce byly zastaveny pro nemajetnost a část exekucí stále řešíme. Nyní mi z důchodu nestrhávají tolik. Mohu si koupit více potravin a léků. Nemusím živořit.

Kontakt: 


Autor: Weronika Lipšová, dluhová poradkyně

Související články