Dílna dala lidem ze slumu vizi, chválí namibijský deník projekt ČvT

Publikováno: 30. 3. 2012 Doba čtení: 2 minuty
Dílna dala lidem ze slumu vizi, chválí namibijský deník projekt ČvT
© Foto:

Jeden z největších namibijských deníků The Namibian uveřejnil článek o chráněné dílně, kterou ve slumu na okraji města Keetmanshoop založil Člověk v tísni. 

Dílnu, kde pracují chudí lidé z rodin zasažených HIV, jsme před rokem a půl předali nástupnické organizaci Karas Huisen Crafts (KHC). Ta navázala na původní ideu a dál zaměstnává především ženy z příměstského slumu, které v dílně vyrábí dekorační předměty nebo módní doplňky.

Dílně se i po našem odchodu daří a autorka článku Tanja Bause se kromě historie dílny a role Člověka v tísni věnuje i sociálnímu rozměru celého projektu. "Během let měl projekt významný vliv na život lidí především v budování jejich sebedůvěry, sebehodnocení, sebekázně, finančního plánování a poskytování dlohodobé vize rodinám zaměstnanců KHC. A to především dětem, které díky zaměstnání svých matek získaly přístup ke vzdělání," píše autorka v článku.

Původně nekvalifikovaní lidé bez pracovních zkušeností se podle autorky ve svém řemesle stali profesionály s více než pětiletou zkušeností. "Asi třetina lidí, kteří v dílně pracovali více let, našla díky svým pracovním zkušenostem uplatnění na „normálním“ trhu práce," píše Tanja Bause a dodává, že organizace KHC je přívětivá k rodinám a dovoluje matkám vodit své děti do práce.

Produkty z dílny KHC si stále můžete koupit i v České republice. Stačí navštívit stránku www.nama.cz, vybrat si výrobek a zakoupit ho na jednom z e-shopů. Veškerý čistý zisk z prodeje (cca 80 % ceny výrobku na českém trhu) jde zpět zaměstnancům chráněné dílny.

Autor: Petr Štefan