Disidentka Sonja Garro vystoupí v Praze. Po třech letech za mřížemi ji propustili díky dohodě mezi USA a Kubou

Publikováno: 16. 3. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Disidentka Sonja Garro vystoupí v Praze. Po třech letech za mřížemi ji propustili díky dohodě mezi USA a Kubou
© Foto:

Den pro Kubu a pochod v bílém přes Karlův most se již tradičně uskuteční tuto středu.

Ve středu 18. března, v den výročí vypuknutí Černého kubánského jara, Člověk v tísni a Českobratrská církev evangelická tradičně připomenou porušování práv na Kubě a podpoří hnutí Dámy v bílém. “Tento rok bude v Praze i Sonia Garro - jedna z dam v bílém, kterou nedávno v rámci dohody USA-Kuba propustili z vězení. Vystoupí v rámci komponovaného večera v konírně Nosticova paláce (od 19:00). Nejprve se (od 17:30) v kostele Martina ve zdi bude konat bohoslužba, kterou povede Tomáš Halík, a odtud pak vyrazí “pochod v bílém” přes Karlův most (od 18:30), kerý dojde k Nosticovu paláci.

“Minulý rok jsme šli přes most v průvodu s transparenty Freedom for Sonia Garro, tak jsme moc rádi, že letos tu už může být s námi,” říká Ondřej Juřík, vedoucí latinskoamerického programu Člověka v tísni. 

Sedmdesát pět vězňů takzvaného černého kubánského jara bylo již propuštěno. Kuba dokonce na přelomu roku uzavřela s USA dohodu o zlepšování vzájemných vztahů, v rámci které došlo i k propuštění dalších 53 politických vězňů, včetně Sonji Garro. I přesto k porušování práv na ostrově stále dochází. “Novináři, umělci, aktivní občané, kteří nesouhlasí s pořádky režimu, jsou pod stálým tlakem policie a státních agentů. Dochází k jejich veřejné šikaně, jsou pod neustálou kontrolou a jsou i zatýkáni. Většinou jen na pár dní, ale ani dlouhoudobé vězení není vyloučeno,” říká Ondřej Juřík. Před dvěma a půl měsíci byl například zadržen umělec El Sexto za to, že chtěl v parku vypustit prasátka pomalovaná nápisy Raúl a Fidel. Dosud se z vězení nevrátil.

Sonia Garro strávila za mřížemi téměř tři roky, aniž by se dočkala soudu. Obviněna byla z údajného napadení, podněcování k narušování veřejného pořádku a pokusu o vraždu jednoho ze zasahujících policistů. Z vězení byla propuštěna na základě nedávné dohody mezi USA a Kubou, na soud čeká na svobodě. Garro je aktivní v hnutí Dámy v bílém (Damas de Blanco), jejíž členky se v pravidelně setkávají a bíle oblečené s bílými květy upozorňují na porušování lidských práv na Kubě. Dámy v bílém, původně ženy, matky, sestry a dcery politických vězňů, se začaly pravidelně scházet po vypuknutí tzv. Černého kubánského jara, kdy bylo v březnu 2003, zatčeno a následně odsouzeno k vysokým trestům vězení 75 disidentů a odpůrců režimu. Dámy v bílém jsou aktivní i po propuštění těchto vězňů, a jejich pravidelná setkání mají za cíl upozorňovat na politické represe na ostrově.

 

Program:

17:30 ekumenická bohoslužba v evangelickém kostele Martin ve zdi (předsedá synodní senior ČCE Joel Ruml, káže prof. Tomáš Halík)

18:30 pochod na podporu Damas de blanco, přechod přes Karlův most na Malou Stranu do konírny Nosticova paláce

19:00 komponovaný večer Člověka v tísni, hlavní host Sonia Garro v diskusi se Šimonem Pánkem

21:00 občerstvení a hudba

Událost na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1638287326395050/

 

Více informací poskytne:

Ondřej Juřík, vedoucí latinskoamerického programu Člověka v tísni, Tel.: 773 050 807

Autor: AP