Distancujeme se od podoby „Nemilosrdného léta“ týkajícího se dluhů na zdravotním pojištění

Publikováno: 6. 3. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Distancujeme se od podoby „Nemilosrdného léta“ týkajícího se dluhů na zdravotním pojištění
© Foto: CDC, Unsplash

Poslanecká sněmovna dnes rozhodla ve zkráceném řízení o další podobě Milostivého léta. Tentokrát se týká zavedení mimořádné úlevy u dluhu na penále při zaplacení dlužného zdravotního pojištění. Ve znění, které předložilo ministerstvo zdravotnictví, se však týká pouze zlomku dlužníků. Přitom dluh na zdravotním pojištění je jedním z nejčastějších nesplacených závazků.

Člověk v tísni se od této podoby Milostivého léta distancuje a odmítá na něm jakkoliv participovat. Vyzýváme Senát Parlamentu ČR, aby chybu poslanců napravil.

Princip Milostivého léta stojí na odpuštění příslušenství při zaplacení původního dluhu. Podle poslanci schváleného návrhu budou dlužníci moci využít tuto příležitost pouze v případě, že dlužné pojistné i dlužné penále jsou již vymáhány v tzv. daňové exekuci.

Ale takto, obzvlášť Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP), dluhy prakticky nevymáhá. Většinou si déle nechají dluh na pojistném u sebe a průběžně posílají do vymáhání a do daňové exekuce pouze dlužné penále,“ upozorňuje náš dluhový expert Daniel Hůle.

„My to vnímáme jako ohromný podraz ze strany ministra Válka. Loni v červnu sliboval, že Milostivé léto připraví jeho ministerstvo tak, jako bylo schváleno Pojistné milostivé léto pro Českou správu sociálního zabezpečení. S jediným rozdílem, že se bude vztahovat pouze na fyzické osoby, a nikoliv právnické. Stávající návrh bude moci uplatnit jen opravdu malé procento dlužníků,“ doplňuje Daniel Hůle.

Jedním z argumentů ministerstva pro stanovení málo uplatnitelných podmínek bylo nepřipravit pojišťovny o zdroj financí pro fondy prevence. Zástupci ministerstva poslance upozorňovali, že pokud přijdou o dlužné penále, nebudou schopné platit pomoc celiakům. „Kdyby VZP ale fakticky nepůjčovala desítky milionů exekutorovi Ivankovi bez jakéhokoliv úroku, nemusela by fond prevence limitovat pouze vybraným penále. Přijde mi patologické motivovat generování penále existencí programu, byť bohulibého,“ podotýká vedoucí našeho dluhového poradenství.

Na rozdíl od předchozího kola Milostivého léta by se to letošní mohlo týkat velkého množství lidí, i velmi mladých. „Dětem, které se po střední škole včas nenahlásily na Úřad práce a chvíli trvalo, než si našly nějakou brigádu nebo práci, naběhl dluh na zdravotním pojištění čistě z důvodu nevědomosti o této povinnosti. Teď by to mohly napravit, ale pokud nebudou mít souběh daňových exekucí, tak Milostivé léto na odpuštění penále neuplatní,“ uvádí příklad Hůle.

Autor: Eva Kroupová

Související články