Dluhy ho tížily více jak deset let. Nyní je již konečně na cestě k bezdlužnosti a klidnému životu bez exekutorů

Publikováno: 25. 7. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Dluhy ho tížily více jak deset let. Nyní je již konečně na cestě k bezdlužnosti a klidnému životu bez exekutorů
© Foto: www.pxhere.com

Pan Honza splácel své dluhy dlouhá léta. Měl pocit, že když řádně splácí, musí být dluhy brzy pryč. Po skoro deseti letech ale zjistil, že dluhy vůbec nemizí a jsou stále stejně vysoké. Pro pomoc nakonec vyhledal nás. Dnes už ví jak postupovat a je o poznání klidnější.

Pan Honza si před více jak deseti lety vzal trochu nerozvážně úvěr, který následně nezvládal splácet. Řešil především své zdravotní komplikace. V této době ho navíc chytil několikrát revizor. Nějakou dobu se svým problémům vyhýbal. Neměl na ně v té době psychickou sílu a vlastně ani potřebné peníze. Dluhy ale následně skončily až v exekuci. V tuto chvíli panu Honzovi došlo, že takhle to dál již nejde a bude se muset postavit svým problémům čelem. Našel si tedy novou práci s úmyslem splácet pravidelně exekutorům splátky.

K tomu ale nakonec nedošlo, protože exekutoři si začali následně strhávat z jeho platu sami. Pan Honza si myslel, že to takto stačí, a že dluh bude pomalu ale jistě mizet. Bohužel vše dopadlo zcela jinak. Dlouhá léta žil v domnění, že každým měsícem je blíže k doplacení. Vzhledem k tomu, že nové dluhy již nevznikaly a staré se splácely, věřil tomu, že již brzy vše splatí. O to větší překvapení ale bylo, že se jeho dluh po skoro deseti letech splácení prakticky nezměnil.

Po deseti letech bez dluhů

Po tomto zjištění pan Honza navštívil naši dluhovou poradnu. Měl za to, že ho exekutoři podvádějí, a že by měl být již téměř bez dluhů. Společně jsme tedy začali vše propočítávat. Panu Honzovi se bohužel z jeho platu strhávala jen necelá tisícovka. V kombinaci s vysokými úroky z prodlení se celou dobu splácely především samotné úroky, které stále rostly, a jistina zůstávala skoro neměnná.

Od ledna letošního roku jdou nově splátky dluhů především na jistinu. Příslušenství (kam patří i úroky) se platí až nakonec. To značně pomáhá při rychlosti a efektivnosti splácení.

Spolu jsme celou situaci ještě znovu probrali a naplánovali postup. Na hlavní dluh začal pan Honza posílat dle svých možností větší splátky. Dluhy u Dopravního podniku vyřeší pan Honza v rámci druhého kola Milostivého léta (které začíná v září) mimořádnou jednorázovou platbou. Do roka by tak mohl být již skutečně bez dluhů. Tedy to, o čem sní již celé desetiletí.

Autor: Alan Djurovič, dluhový poradce

Související články