Dnes a zítra se na 516 středních školách v ČR konají Studentské volby

Publikováno: 11. 12. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Dnes a zítra se na 516 středních školách v ČR konají Studentské volby
© Oliver Kamm

V pondělí 12. a úterý 13. prosince probíhají na 516 středních školách Studentské volby. Studenti „nanečisto“ volí budoucího prezidenta nebo prezidentku České republiky. Vybírají z těch, kteří na post hlavy státu kandidují ve skutečných volbách. Pořadatelem vzdělávacího projektu na podporu aktivního, zodpovědného a sebevědomého občanství budoucích prvovoličů je společnost Člověk v tísni, která prostřednictvím svého programu Jeden svět na školách (JSNS) pořádá Studentské volby již po třinácté.

Studentské volby jsou primárně vzdělávacím projektem

Studentské volby nejsou pouze o samotném volebním aktu. Díky informačním materiálům, dokumentárním filmům, navazujícím aktivitám a debatám se studenti seznamují se základními principy demokracie a volebním systémem ČR nebo s pravidly financování předvolebních kampaní. Učí se také rozpoznávat nástroje používané k přesvědčování voličů politiky, uvědomují si spojitost politiky s médii a význam vlastní aktivní účasti ve volbách.

Počet zapojených středních škol předčil očekávání

Studentské volby jsme poprvé uspořádali v roce 2010 a doprovázela je poměrně silná odmítavá reakce zejména ze strany některých politiků,“ uvádí Karel Strachota, ředitel JSNS a zároveň iniciátor Studentských voleb v České republice, a doplňuje: Za 12 let existence se ale staly již zavedeným projektem, který přispívá k občanskému vzdělávání nejmladší generace. Obrovský počet zapojených škol potvrzuje, že vyučující studentské volby také takto vnímají.
Podle nezávislých výzkumů náš projekt rovněž zvyšuje účast prvovoličů ve skutečných volbách. Studentské volby by měly kandidátům a stranám připomínat, že mají ve svých programech a politice myslet také na nejmladší generaci. Výsledky studentského hlasování jsou specifickou výpovědí o středoškolské generaci a neměly by být přehlíženy, ale ani přeceňovány
.“ Zapojené školy mají od pořadatele k dispozici řadu materiálů potřebných k uskutečnění voleb: hlasovací lístky, pokyny pro voliče, pokyny pro volební komisi, brožuru s informacemi, plakáty prezidentských voleb a nálepku na volební urnu.

Jak volby na školách probíhají

Možnost zapojit se do voleb mají všechny střední školy. Volit mohou studenti starší 15 let. Organizaci na jednotlivých školách zajišťují volební komise složené ze studentů, kteří pracující pod supervizí pedagoga. Koordinátoři JSNS poskytují po celou dobu konání voleb organizátorům online i telefonickou podporu.

Kdy budou známy výsledky

Po skončení voleb vyplní dohlížející vyučující jednoduchý elektronický formulář, který obsahuje seznam skutečných kandidátů na prezidenta České republiky . Pro přístup k formuláři obdrží vyučující unikátní přístupový kód od sociologické výzkumné agentury Kantar Millward Brown, která výsledky Studentských voleb nejen za celou Českou republiku, ale i v rozdělení na jednotlivé kraje a typy škol (gymnázia, SOŠ, SOU) zpracuje a předá je vzdělávacímu programu JSNS k uveřejnění.

Výsledky budou zveřejněny v úterý 13. prosince v odpoledních - podvečerních hodinách. Ve stejnou dobu bude organizátor rozesílat tiskovou zprávu s výsledky. Aktuální informace a podklady najdete také na stránkách projektu — v sekci pro novináře. Stručný přehled jednotlivých ročníků a výsledků za celou dobu existence projektu je k nahlédnutí zde.

Koho zvolili středoškoláci za prezidenta v minulých volbách

Poslední Studentské prezidentské volby proběhly v prosinci 2017. V I. kole u studentů zvítězil Jiří Drahoš a za ním se na druhém místě umístil Miloš Zeman. Stejné pořadí pak potvrdilo i II. kolo Studentských voleb, které se konalo v lednu 2018.

Termín případného II. kola

Pokud v prvním kole reálných voleb nebude budoucí hlava státu zvolena a bude se konat II. kolo, plánuje Člověk v tísni uspořádat i druhé kolo Studentských prezidentských voleb. To by se uskutečnilo 18. a 19. ledna 2023.

Možnost návštěvy škol

V případě zájmu o návštěvu konkrétní školy během konání voleb je možné kontaktovat pořadatele (JSNS). Informuje Vás o přesné době a místě konání voleb na vybrané škole a propojí s vyučujícím, který na ní volby zaštiťuje.

Debata kandidátů na prezidenta se studenty

Ve čtvrtek 8. prosince proběhla debata studentů s kandidáty na prezidenta. Debatu bylo možné sledovat v živém přenosu na portálu jsns.cz nebo facebookové stránce JSNS, kde nadále zůstává k dispozici její záznam. Debaty se zúčastnili Pavel Fischer, Marek Hilšer, Petr Pavel a Josef Středula. Organizátor s nabídkou účasti v debatě oslovil celkem šest kandidátů, kteří si v předvolebních průzkumech vedli nejlépe. Andrej Babiš pozvání nepřijal. Danuše Nerudová se debaty původně zúčastnit měla, ale z důvodu nemoci se omluvila. 


Autor: JSNS

Související články