Dodávky vody pro válkou zasažené obyvatele Ukrajiny

Publikováno: 13. 2. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Dodávky vody pro válkou zasažené obyvatele Ukrajiny
© Foto: Alberto Lores

Obyvatelé Zelenodolska v Dněpropetrovské oblasti prožili 9 měsíců pekla. Obec byla vystavena ničivému ostřelování ruskou armádou: Bylo poškozeno 73 ze 104 obytných domů. Kromě toho bylo poškozeno také více než patnáct set soukromých budov, infrastrukturních zařízení a vzdělávacích institucí. Zahynuly téměř dvě desítky civilistů. Poté, co Rusko zničilo přehradu Nová Kachovka, čelili obyvatelé Zelenodolska dalším problémům – přerušené dodávce vody. Rozhodli jsme se jim pomoci a přívod vody obnovit.

Když byla ruská vojska vytlačena z Chersonské oblasti a Zelenodolsk už nebyl terčem dělostřelectva, začali se obyvatelé postupně vracet. Abychom jim návrat usnadnili, tak jsme lidem pomohli s obnovou jejich domovů. Provedli jsme lehké a střední opravy 263 domů. Poskytli jsme lidem stavební materiál a rozdali hygienické balíčky a elektrické ohřívače.

Než se však obyvatelé vzpamatovali, tak je postihla další pohroma - ruské zničení Kachovské elektrárny. Její narušení způsobilo kritický pokles hladiny vody v nádrži. Katastrofa se dotkla i města Zelenodolsk, protože nádrž byla jediným vodním zdrojem v okolí.

Ze začátku jsme místním distribuovali balenou pitnou vodu, ale na konci léta jsme obdrželi dopis od starosty s žádostí o pomoc místní vodárenské společnosti a dovybavení čerpací stanice a instalace nových moderních zařízení. Tato společnost chtěla zprovoznit zásobení pitnou vodou pro Zelenodolsk. 

Z prostředků Evropské unie jsme zakoupili a předali čerpací zařízení v hodnotě více než 1 200 000 hřiven. Dodávka obsahovala chlorátor pro kontrolu kvality vody, elektrické zařízení a další technické vybavení pro přerozdělování vody mezi vesnicemi.

Technické dovybavení optimalizuje zásobování pitnou vodou, zajistí čistotu  a úsporu energie.

Místní úřady musí stále opravovat přístupy k vodovodům. To povzbuzuje obyvatele k návratům domů. Kromě bydlení a dodávek vody nám záleží také na vzdělání. V dubnu dokončíme opravy na Zelenodolském lyceu číslo 1 tak, aby děti mohly studovat v bezpečných podmínkách.

Autor: Člověk v tísni

Související články