Příběh Romana: Dostal se do dluhů, zablokovali mu účet, ale nevzdal to

Publikováno: 21. 9. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Příběh Romana: Dostal se do dluhů, zablokovali mu účet, ale nevzdal to
© Foto: maxpixel.ne

Blokace bankovního účtu může nastat v případě vydání exekučního příkazu na Přikázání pohledávky z účtu peněžitého ústavu. Tímto příkazem exekutor přiměje banku, aby účet zablokovala a finanční prostředky, které se na něm nachází, deponovala. Obstavený účet již není možné používat k provádění plateb (úhrada nájemného, elektřiny, splátky úvěru apod.)

Ačkoliv se tato situace může zdát bezvýchodná, existuje řešení, jak získat část prostředků zpět a nezůstat zcela bez financí. O podobné zkušenosti, která se navíc ještě zkomplikovala, vypráví jeden z mých klientů, dvaapadesátiletý Roman. Toho k nám přivedl jeho zaměstnavatel, který stál o zlepšení jeho situace, protože byl velmi spokojen s jeho pracovními výkony a spolehlivostí.

Po rozvodu jsem na nějakou dobu všechno vzdal

Jsem obyčejný občan, řekl bych. Měl jsem malou farmu, choval jsem zvířata, byl jsem držitelem zbrojního průkazu, žil jsem rodinný život.

Když se mi rozpadlo manželství, všechno jsem vzdal. Manželka odešla i s dětmi. Zůstal jsem sám. Neměl jsem už o nic zájem, bylo to úplné vyhasnutí. Jako když sfouknete svíčku, je konec, tma a prázdnota. Spousta lidí mi říká, že se to stává tolika lidem, ale oni nechápou, že i když je něco běžné, neznamená to, že vás to nesejme. Úplně…

Nějakou dobu jako bych nežil. Farma krachla, zbraně jsem se raději zbavil, pracoval jsem příležitostně a nestálo to za nic. V té době vznikly mé dluhy.

Jednoho dne mi zavolal pan Karel, kterému jsem v minulosti pomáhal při vzniku jeho firmy. Nabídl mi zaměstnání a já ho s radostí přijal. Nasměroval mne i na organizaci Člověk v tísni. Přečetl si na internetu, že se jedná o jednu z největších organizací v Evropě a ta že i pomáhá s řešením zadlužení. Na stránkách organizace se dozvěděl, že se chystá nějaké Milostivé léto, a tak ho napadlo, že požádáme o pomoc. Já jsem se ostýchal, a tak mi s tím Karel pomohl. Objednal mě na první schůzku a dokonce mě na ní dovezl a účastnil se jednání. Hned první den jsem se dozvěděl, co se bude dít a jak budeme dál postupovat. Měl jsem pocit, že se mi trošku ulevilo. Mám práci, nový bankovní účet a pomoc při řešení dluhů. Dluhová poradkyně mě však upozornila, že záhy může dojít k blokaci účtu a tak se také stalo. 

Takhle přece nemůžu žít!

Během několika dnů jsem se dozvěděl o tom, že mi exekutor můj bankovní účet zablokoval. Ihned jsem volal své poradkyni a dozvěděl jsem se, že si můžu jednorázově vybrat z banky násobek životního minima, což jsem udělal. Hned na to mi poradila, že mám na mzdovém oddělení v práci požádat o výplatu následující mzdy složenkou nebo hotově, to jsem také udělal. Člověk by neuvěřil, co se stalo potom. Následující měsíc mi účetní zaslala druhou mzdu na ten samý zablokovaný účet. Spletla se. Nemohl jsem uvěřit, že došlo k tak zásadní chybě. Byl jsem úplně bez peněz a tehdy jsem litoval, že jsem zaměstnaný. Takhle přece nemůžu žít!

Pokud se někdo necítí na řešení svých dluhů a říká si, že stejně nemá z čeho splácet, je dobré najít si někoho, kdo mu s tím pomůže a vydržet.

Dluhová poradkyně mi pomohla sepsat písemnou žádost na mzdové oddělení, aby mi další výplaty vypláceli v hotovosti do doby, než mi bude zřízen chráněný účet. Začala mi pomáhat s jeho založením, poskytla mi formuláře a kontaktovala exekutora. Kromě toho mi sepsala návrh na částečné zastavení exekuce, protože mi na účet odcházely peníze už po exekuční srážce, včetně mého nezabavitelného minima, což jsem ani nevěděl, že existuje.

Mám založenou datovou schránku, komunikujeme s exekutorem a čekáme, jak dopadne náš návrh na částečné zastavení exekuce i žádost o chráněný účet. Připravujeme se na Milostivé léto. Dluhová poradkyně už mi sepsala a vytiskla dopisy pro exekutora. Snažím se znovu narovnat a žít bez dluhů, i když mi pod nohy hází obrovské klacky ze všech stran.

Pokud se někdo necítí na řešení svých dluhů a říká si, že stejně nemá z čeho splácet, je dobré najít si někoho, kdo mu s tím pomůže a vydržet. Věřím, že moje snaha bude mít lepší výsledek, než kdybych to všechno znovu vzdal.

Kontakt:


Autor: Weronika Lipšová

Související články