Festival Jeden svět 2021 skončil. Filmy vidělo téměř 10 000 diváků a divaček. Cenu diváků si odnáší film Krtek o poměrech v Severní Koreji

Publikováno: 30. 6. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Festival Jeden svět 2021 skončil. Filmy vidělo téměř 10 000 diváků a divaček. Cenu diváků si odnáší film Krtek o poměrech v Severní Koreji
© Festival Jeden svět

Skončil 23. ročník festivalu Jeden svět, který během necelého měsíce trvání představil 101 dokumentárních filmů a desítky pofilmových debat po celé České republice. V souladu s rozvolňováním opatření souvisejících s koronavirovou krizí se odehrál nejen v online prostředí, ale také v letních i vnitřních kinech a autokinech. Jen v Praze tento rok festival navštívilo více než 1200 diváků a divaček a do debat se zapojilo téměř 90 filmových tvůrců a tvůrkyň nebo expertů a expertek. Online zhlédlo filmy letošního ročníku více než 8000 lidí. Filmy v rámci projekcí JSNS pro školy vidělo přibližně 8186 studentů a studentek.

“Máme za sebou dosud nejpestřejší ročník co se týká způsobů, jak dostat dokumentární filmy k divákům a divačkám,” říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. “Vysílali jsme filmy a debaty živě ze studia, zprovoznili jsme online kino Jeden svět online a nakonec jsme se dostali k publiku i fyzicky, v letních a vnitřních kinech. Byla to inovativní, kreativní práce, která ukázala, že i v podmínkách pandemie lidé o dokumenty mají zájem a my jsme rádi, že jsme jim je mohli tolika různými cestami zprostředkovat.”   

Diváckou cenu, o níž rozhodují svým hlasováním po každé projekci diváci a divačky napříč republikou, získal unikátní dokumentární projekt Krtek uznávaného dánského režiséra Madse Brüggera - dokument o Severní Koreji, který byl natáčený v utajení deset let. Film nabízí jedinečný pohled za oponu diktátorského režimu v současné KLDR a podle jednoho z expertů OSN také největší ztrapnění Kim Čong-una, jaké kdy svět zažil.  

„Všem divákům moc děkuji, jsem rád, že jste vybrali zrovna film Krtek a já i celý tým máme velkou radost,“ uvedl režisér Mads Brügger.  

Příští ročník festivalu se odehraje od 21. března do 3. dubna 2022 a jeho podoba bude záviset na aktuální pandemické situaci. Probíhat bude opět po celé České republice.   

Autor: Nikola Páleníčková

Související články