Festival Jeden svět se vrací zpátky do Prahy a regionů

Publikováno: 24. 6. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Festival Jeden svět se vrací zpátky do Prahy a regionů
© Foto: Jeden svět

Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět musel být 10. března z důvodu zamezení šíření koronaviru v polovině přerušen. Plánované podzimní pokračování publiku nahradí neuskutečněné jarní projekce. Podzimní část festivalu proběhne od 11. do 13. září v areálu Kasárna Karlín. Během tří festivalových dnů bude uvedeno 16 dokumentárních filmů, včetně premiér nových českých snímků. Jeden svět se vrátí i do klasických kin. Od 11. do 22. září budou moci diváci a divačky zavítat do kin Světozor, Evald, Atlas, Aero a Bio Oko, kde pro ně bude připravena přibližně stovka jednosvětových projekcí.

„V březnu jsme byli jedním z vůbec prvních mezinárodních filmových festivalů, který se rozhodl po uzavření kin poskytnout festivalové filmy k dispozici online, a to na portálu DAFilms.cz. Nyní bychom rádi splnili to, co jsme slíbili našim divákům a divačkám, a současně podpořili kina, která utrpěla v posledních měsících výrazné finanční ztráty. Stěžejním je pro nás pokračování Jednoho světa v regionech, kde na jaře festival bohužel proběhnout nemohl vůbec,” říká Ondřej Kamenický, ředitel festivalu Jeden svět.

Jeden svět v regionech odstartují Řevnice a Zlín už v červenci. Do dalších regionů poputuje festival ve dnech od 17. září do 24. října. Na programy vybrané místními organizátory se mohou těšit diváci a divačky 26 festivalových měst. „Těšíme se a stále věříme v Jeden svět 2020! Věříme, že na podzim po současných zkušenostech budou témata ještě prožitější a zároveň stmelí více lidí,” říká Josef Korvas, Jeden svět Uherské Hradiště.

Letošním tématem Jednoho světa jsou projevy environmentální krize v kontextu místní krajiny a role člověka v ní. Festivalové motto „Až naprší a uschne“ jsme jako děti používali při škádlení. Nyní ovšem vystihuje jednu z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. Promítáním filmů (nejen) o klimatické krizi chce festival ukázat globální rozměr celého problému a zaměřit se především na jeho dopady na lokální úrovni.

V čase, kdy byla kina zavřená, mohli diváci a divačky využít projektu Jednoho světa Promítej i ty!, který funguje nejen jako platforma pro komunitní promítání, ale i jako online videotéka. Od dubna je možné si stáhnout zdarma a s českými titulky nové filmy z letošního festivalu a zhlédnout je v bezpečí domova na www.promitejity.cz. K 66 dokumentům z minulých ročníků zatím přibyl snímek Ahoj, robote o vkrádání se umělé inteligence do každodenních, doposud mezilidských interakcí, dále Ztracené vzpomínky – portrét režisérova vitálního tatínka, kterého demence mění k nepoznání – a zcela nově i Vylidněno, které se zaměřuje na nedostupnost bydlení a odliv rezidentů z center měst celého světa. Vylidněno můžete v premiéře vidět v letním kině pražských Kasáren Karlín 25. června od 19:00 i s diskuzí o nejen pražské bytové situaci.


Další informace najdete na webu www.jedensvet.cz.

Kontakt pro média:

Tomáš Urban, vedoucí mediálního oddělení, +420 777 787 943, tomas.urban@clovekvtisni.cz

Ondřej Kamenický, ředitel festivalu Jeden svět, ondrej.kamenicky@jedensvet.cz 

Autor: Člověk v tísni

Související články