Festival Jeden svět začíná v Bruselu. V sídle Evropské unie otevře zásadní lidskoprávní témata

Publikováno: 21. 4. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Festival Jeden svět začíná v Bruselu. V sídle Evropské unie otevře zásadní lidskoprávní témata
© Luc Mercelis (Flickr)

Celkem patnáct filmů promítne Člověk v tísni ve spolupráci s Českým centrem v Bruselu a Stálým zastoupením České republiky při EU v hlavním sídle Evropské unie. Dvanáctý ročník festivalu Jeden svět v Bruselu přináší výběr z českého festivalu a potrvá od 23. dubna do 3. května. Cílí především na zástupce mezinárodních a nevládních organizací, politiky a lidi, kteří mohou přispět ke zlepšení opatření na ochranu lidských práv. 

Promítat bude Člověk v tísni ve spolupráci s místními partnerskými organizacemi na sedmi různých místech, včetně centra umění Bozar nebo nedávno otevřeného Domu evropské historie. Přímo v prostorách Evropského parlamentu mohou diváky a divačky shlédnout projekci filmu Ženy venezuelského chaosu, který nahlíží na současnou krizi ve Venezuele skrze osobní příběhy pěti různých žen. O situaci ve Venezuele bude po skončení filmu diskutovat také Alejandra Aristeguieta, jejíž rodina patří k venezuelské opozici. Téma Venezuely je svázáno také se Sacharovovou cenou za svobodu myšlení, kterou Evropský parlament letos udělil právě demokratické opozici ve Venezuele. 

(O práci Člověka v tísni ve Venezuele si můžete více přečíst ZDE.) 

Festival v Bruselu otevře i důležité a aktuální téma fake news a propagandy. Po filmu Náš nový prezident, sledujícím americkou prezidentskou předvolební kampaň perspektivou ruských médií, promluví Jakub Kalenský, český investigativní novinář a člen týmu East StratCom Task Force. Tento tým spadá pod přímou gesci vysoké představitelky Unie pro zahraniční a bezpečnostní politiku Federicy Mogherini a zaměřuje se na boj s propagandou.

Festival se bude věnovat i tématu Sýrie. Po filmu Watani - Můj domov o životě rodiny velitele Svobodné syrské armády ve zdevastovaném Aleppu, se s bruselským publikem setká vedle dalších hostů i Tomáš Kocian, ředitel pro region Středního východu Člověka v tísni.  O pár dní později se bude festival věnovat činnosti dobrovolníků, kteří získali v rámci iniciativy EU Aid Volunteers možnost vyzkoušet si práci humanitárních pracovníků.

Festival Jeden svět v Bruselu koná pod záštitou stálého představitele České republiky při EU Martina Povejšila. Loni přilákal více než tisíc diváků.

Program a seznam všech hostů najdete ZDE.

Pro více informací kontaktujte:

Zuzana Gruberová, mediální koordinátorka Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni, tel.: +420 770 101 144, zuzana.gruberova@clovekvtisni.cz 

Autor: ČvT

Související články