Festival MaMMuT v Přerově nabídl široký program dětem i dospělým

Publikováno: 21. 6. 2019 Doba čtení: 4 minuty
Festival MaMMuT v Přerově nabídl široký program dětem i dospělým
© Barbora Kurdzielová

Sobota 15. června se zapsala do dějin nejen jako nejteplejší den v roce 2019, ale také tím, že v Přerově proběhl první (nultý) ročník Festivalu MaMMuT. Festival, který připravili studenti Univerzity Palackého v Olomouci spolu s městem Přerov a místními neziskovými organizacemi se uskutečnil v místním parku Michalov.

Od deseti hodin dopoledne byly v parku nachystány nejrůznější aktivity pro děti i dospělé. Děti se mohly projet na ponících, nechat si pomalovat obličej nebo se zúčastnily tanečních workshopů. „S malým jsme si kopali do balónu, holky si tady nechaly namalovat obrázky na obličej, nastříkat vlasy, malovaly u stánku obrázky. A byli jsme se podívat do sanitky a děti zkoušely oživovat panáka, ale protože byly unavené z bazénu, tak jsme toho více nedělali. Spíš jsme tady ve stínu, udělali jsme si takový piknik a posloucháme koncerty,“ řekla maminka, která přišla na festival se třemi dětmi.


Na hudebním programu se podílel například sbor Fusion, který přijeli podpořit i jejich skalní fanoušci z Frýdlantu nad Ostravicí, kde sbor působí. „Já jsem přijel hlavně kvůli sboru Fusion, kde zpívá syn. Nevěděli jsme, že je tady park, nejsme místní, ale je tu krásné prostředí. Doporučuji, fandím takovým komunitním akcím a myslím si, že taková akce tady má smysl,“ okomentoval festival návštěvník Aleš. Na kulturní složce programu se podíleli i zaměstnanci organizace Člověk v tísni. „S klienty projektu Kompakt jsme připravili jedno z hudebních představení. Je to kapela pod vedením našeho pracovníka Ivana Kandráče," komentuje koordinátor sociálních služeb Marek Kroupa, „dále tady zajišťujeme fotbalový workshop ve spolupráci s Fotbalem pro rozvoj."

Za iniciativu Fotbal pro rozvoj byl na místě koordinátor projektu Štěpán Kyncl: „Chceme, aby projekt v lidech rozvíjel hodnoty, které si pak můžou vzít do každodenního života. Už několikátým rokem děláme po celé republice tzv. ligu férového fotbalu, do kterého se zapojují různé regionální organizace, které pracují s dětmi a mládeží v prostoru neformálního vzdělávání. Dnes tady hrají starší, dospělí, děti, holky a kluci, všichni spolu. A to je ten hlavní účel našeho fotbalu, který není takový, jak ho známe z televize. Ale prostě ten původní, tak jak by se měl hrát, bez zábran a bez předsudků.

Místní byli z akce nadšeni. „Mně se líbí, že se to tady koná i pro nás Romy. Taková akce tady nikdy nebyla. Zatím je tu málo Romů, ale přijde jich víc. Budou tancovat, bavit se a papat,“ řekl Josef, jeden z návštěvníků.

Plánování akce začalo už v září minulého roku, kdy si studenti Univerzity Palackého v Olomouci zapsali do rozvrhu předmět s názvem Service learning. „Na začátku semestru jsme věděli, že budeme dělat něco pro Přerov. Zjišťovali jsme, co by tady lidé chtěli a rozhodli jsme se uspořádat pro ně festival. Chtěli jsme přizvat co nejvíce organizací z Přerova, ať je to opravdu komunitní akce a ať se na ní podílejí především zdejší. Hlavním článkem v komunikaci s místními byl Člověk v tísni. Ten nás odkázal na další organizace, se kterými jsme spolupracovali,“ tak se vyjádřila k přípravě akce studentka Veronika Vaníčková, která se poprvé podílela na pořádání projektu takového charakteru. „Člověk musel trochu vyjít ze své komfortní zóny, ale určitě to stojí za to. Vidím, že se nám to podařilo a společné úsilí se vyplatilo," dodala Veronika Vaníčková.

Anketa

jak se ti líbí na Festivalu MaMMuT?

„Mně se tady líbí ohromně. Jsou tady fantastický děcka, hlavně Lion, to je můj největší parťák. Je tady s námi celou dobu už od rána a hrozně si to užívá. A je  iniciativní a férovej a plnej energie a snaží se to tu koučovat.“ 

 – Štěpán Kyncl, koordinátor projektu Fotbal pro rozvoj

„Já jsem si nechala nastříkat vlasy třpytkama, malovala jsem si. A baví mě to moc. Nejvíc se mi líbilo, jak zpívali.“

 – Verunka, návštěvnice

Je tady moc pěkné prostředí. Mělo by to být více a častěji. Tady to v Přerově strašně chybí. A aby to bylo takto pomíchaně, jednou naši, jednou vaši a takto dohromady. Proti rasismu hlavně. Já jsem tady v Michalově nebyla pomalu třicet let, a to jsem z Přerova.“ 

 – Další návštěvnice

Mně se hlavně líbí, že to určitě do nějaké míry splnilo účel setkání lidí. Že se tady vlastně náhodně mohli lidi zastavit, zjistit o čem ta akce je, nebo že vůbec je. Takže jsem rád, že se to podařilo s městem vyjednat a zapojit všechny, kteří se toho účastnili. A taky je tu naprosto harmonické prostředí, cítím se tady moc dobře.“ 

 – Marek Kroupa, místní koordinátor sociálních služeb organizace Člověk v tísni


O přípravě festivalu si můžete více přečíst zde.

Autor: Barbora Kurdzielová, Mediální koordinátor