V sobotu 15. června se v Přerově uskuteční komunitní festival MaMMuT

Publikováno: 11. 6. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Festival MaMMuT
© Festival MaMMuT

Fotbalová utkání pro děti z Přerova, cirkusový workshop, nebo třeba hudební vystoupení místních umělců. To všechno chystá nultý ročník komunitního festivalu MaMMuT, který se bude konat 15. června v parku Michalov. 

Sudenti Univerzity Palackého ve spolupráci s městem Přerov připravili pro místní den plný záživných aktivit. Na své si přijdou děti, mladí, dospělí i senioři. Program festivalu proběhne v městském parku Michalov na parcele u bistra U Králíčka. Zde bude nachystáno pódium pro nejrůznější vystoupení, stánky a workshopy neziskových organizací včetně Člověka v tísni.

A proč zrovna MaMMuT? Toto slovo nejenže odkazuje na naleziště mamuta v Přerově. Taky je zkratkou pro anglické spojení Majority and Minorities Meeting Together. „Myslím, že dokonale vyjadřuje, co tím festivalem chceme říct. Zkrátka chceme, aby se všichni lidé z Přerova sešli na jednom místě, strávili spolu čas a bavili se,“ řekla k názvu festivalu jedna z hlavních organizátorek Lucie Olšinová.

Pro návštěvníky bude připraveno mnoho workshopů. „Člověk v tísni se na programu bude podílet workshopem tzv. „férového programu“, který ve spolupráci s iniciativou Fotbal pro rozvoj zahrnujeme do našich aktivit ve službě komunitní práce. Tento systém v sobě propojuje fotbalové dovednosti s přebíráním životních hodnot a zodpovědnosti týmů za nastavování a plnění pravidel hry. Účastníci si tak můžou sami vyzkoušet některé z fotbalových „drilů“ a seznámit se s jejich přesahem do života,“ uvedl k bodu programu Marek Kroupa z Člověka v tísni. „Nejde o klasický fotbal, jak jej známe, ale o hru založenou na vzájemné komunikaci a spolupráci mezi hráči. Neexistují v něm běžná pravidla, hráči si vymýšlí své vlastní. Myslím si, že to je skvělé zejména pro děti,“ popsala organizátorka Olšinová.

Dalším bodem programu bude například kurz společenského tance, který připravuje přerovský volnočasový klub Dlážka. Taky se zde uskuteční cirkusový workshop, nebo kurz sebeobrany. Pro ty nejmenší se budou v parku předčítat pohádky. „Festival může nabídnout minimálně nadstandardní vyžití účastníků této sobotní akce, ale pochopitelně má i vyšší ambice – společně strávený čas různorodých skupin obyvatel Přerova,“ uvedl ke konání festivalu náměstek primátora Petr Kouba.

V programu budou také hudební a taneční vystoupení. Přerováci se tak mohou těšit na koncert ostravské kapely Easy Steps a rockové kapely Nylon Jail. Pozvání přijal i moderní pěvecký sbor Fusion. V rámci kulturního programu také vystoupí klienti služby kariérní poradenství Člověka v tísni, kteří se kromě práce na svém budoucím životním uplatnění věnují pod vedením Ivana Kandráče hudební produkci. Návštěvníci festivalu budou mít také možnost seznámit se s dalšími službami, které Člověk v tísni poskytuje, a vyzkoušet si tak například dluhový kvíz. Na závěr programu proběhne večerní fireshow.

Studenti pořádají festival v rámci předmětu „Service learning“. Jejich záměrem bylo zorganizovat takový festival, který nabídne prostor všem věkovým i sociálním skupinám. „Pro studenty jsme byli rozcestníkem pro orientaci ve městě Přerov, byli jsme nápomocní například v nasíťování neziskových organizací a dalších aktérů, kteří se také budou na programu podílet. V neposlední řadě jsme zprostředkovali setkávání s obyvateli, se kterými spolupracujeme například v rámci služby komunitní práce. Obyvatelé projevili mimo konkrétní program zájem o možnost potkat se v bezpečném prostředí a bez vzájemných předsudků. Tímto studenti sledovali princip zapojení obyvatel do procesu tvorby festivalu,“ řekl Kroupa.

K dostání bude i občerstvení. Osloveny jsou lokální firmy, které budou mít na místě své stánky. Program je připraven tak, aby se na festivalu bavil opravdu každý. „Kdyby se podařilo přitáhnout dostatečnou pozornost i zástupců minorit, národnostních či sociálních, bylo by to báječné,“ přidal náměstek Kouba.

Festival bude zahájen 15. června v 10 hodin v parku Michalov v Přerově. Vstup na festival i všechny doprovodné aktivity je zdarma. Pro více informací sledujte Festival MaMMuT na Facebooku.


Autor: Barbora Kurdzielová, Mediální koordinátor

Související články