Festival v Banátu přivítal přes 700 návštěvníků

Publikováno: 23. 8. 2012 Doba čtení: 1 minuta
Festival v Banátu přivítal přes 700 návštěvníků
©

Praha, 23. 8. 2012 - Již čtvrtý ročník českého rockového festivalu v Banátu překonal všechny odhady. Zahrát na pomoc krajanům přijelo 20 českých kapel a z Čech se za nevšedními zážitky vydalo do krajanské vesnice v rumunském Banátu přes 700 návštěvníků. Největšími hudebními lákadly byly skupiny Mňága a Žďorb, Divokej Bill, Liwid a Lucie Rédlová. Hrálo se od čtvrtku 16. 8. až do soboty 18. 8. od odpoledních hodin do brzkého rána. Kromě muziky byla pro návštěvníky připravena tvůrčí dílna společnosti YMCA Brno a bohaté občerstvení, které zajišťovali sami krajané. 

„Myšlenka založit tradici českého rockového festivalu v rumunském Banátu vznikla v roce 2009 s cílem upozornit tímto způsobem na unikátní českou komunitu žijící v horách nad Dunajem,“ řekl po festivalu Ivo Dokoupil, koordinátor projektu pomoci rumunským krajanům ze společnosti Člověk v tísni. „Eibenthal kdysi v 19. století založili horníci a po uzavření místních dolů je turistika jednou z mála možností jak se zde uživit. Festival každoročně přiláká stovky lidí a je proto pro krajany výbornou reklamou. Pomáhá také zviditelnit naší koncepční práci na rozvoji šetrného cestovního ruchu v oblasti,“ dodal Dokoupil.

Hlavním organizátorem letošní akce byl Štěpán Slaný, spolumajitel prvního českého penzionu v Banátu. „Diváci festivalu doslova vyjedli Eibenthal, celá vesnice po tři dny vařila a pečovala o turisty, což mělo významný ekonomický efekt,“ řekl po festivalu Slaný. „Lidé jsou tady velice pohostinní a srdeční a i proto je zřejmé, že turistika může být hlavním motorem ekonomického rozvoje oblasti a je to jedna z možností záchrany unikátní české komunity zde,“ dodal Slaný.

Autor: