Forum 24 z Ukrajiny: Nevinným lidem vzala válka vše. „Ve slovníku není slovo pro to, co nám udělali,“ popisují

Publikováno: 3. 7. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Forum 24 z Ukrajiny: Nevinným lidem vzala válka vše. „Ve slovníku není slovo pro to, co nám udělali,“ popisují
© Foto: Pavel Hoffman, Forum 24

Ruská armáda se neštítila na severu země ničeho. Buča, Irpiň, Hostomel – místa, která kvůli válce na Ukrajině zná snad každý. Vesnice na severu Kyjevské oblasti, které ruská armáda okupovala od 24. února zhruba dva měsíce, jsou poškozené zhruba stejně. Opravy ale postupují pomalu. Pomáhají s nimi i neziskové organice, včetně českého Člověka v tísni, píše ze severu Ukrajiny pro Forum 24 reportér Vojtěch Laštůvka.

Na sever Ukrajiny vyrážíme z Kyjeva, projíždíme městem, za kterým se čím dál častěji objevují checkpointy ukrajinských vojáků a zničená i nová vojenská technika. Projíždíme kolem Kyjevské přehrady severně od metropole. Před válkou zde protékala malá říčka Irpiň. Ukrajinské jednotky ale v prvních měsících války zničily jednu z hrází a voda se rozlila do údolí. Tím zpomalily postup Rusů dále na Kyjev.

Destrukce je přítomná jen pár kilometrů za hlavním městem. Vodní plocha, ze které vyčuhují pouze špičky stromů, nápadně připomíná katastrofu, kterou ruská armáda v úterý způsobila v Chersonské oblasti na jihu země. „Voda z Dněpru ale už klesá,“ říká nám tisková mluvčí Člověka v tísni na Ukrajině Olena Budagovská, když projíždíme kolem. Olena pochází z Doněcka a válka pro ni jako pro řadu dalších začala už v roce 2014, kdy musela z města utéct.

"Celkem jsme na Ukrajině pomohli s opravami obydlí více než 20 000 rodin." - Jana Toužimská, zástupkyně regionálního ředitele pro Východní partnerství a Balkán, Člověk v tísni

Člověk v tísni komunikuje s vedením vesnic, kolik jejich obyvatel potřebuje pomoct a kolik domů bylo zasaženo. Informace si ověří a spojí se s nimi. Potom je zapojí do různých projektů. Nejvíce opravují střechy a okna, aby lidé přežili zimu. O velké rekonstrukce se stará vedení oblasti.

Celý článek si můžete přečíst na stránkách deníku Forum 24:

 Nevinným lidem vzala ruská válka vše. „Ve slovníku není slovo pro to, co nám udělali,“ popisují

Autorem reportáže je Vojtěch Laštůvka, Forum 24. Za sdílení obsahu deníku Forum 24 děkujeme.

Autor: Člověk v tísni; Vojtěch Laštůvka, Forum 24

Související články