Fotbalová liga klubu Aktiv Kraslice

Publikováno: 30. 11. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Fotbalová liga klubu Aktiv Kraslice
© Foto: ČvT archiv

Tento rok se v našem klubu odehrávají fotbalové zápasy, které mají charakter profesionální fotbalové ligy. Tato liga nám pomáhá poznat mnoho mladých lidí, kteří by potřebovali pomoc v různých oblastech, jež je trápí. Nebo také proto ,aby se mladí lidé dozvěděli o tom, že existuje tato možnost. Pracovníci klubu Aktiv Kraslice při realizaci této sportovní aktivity chtěli docílit toho, aby se klienti více poznávali mezi sebou, respektovali se, naučili se spolupráci, zodpovědnosti, tolerantnosti, ale také se vzdělávali. Vzdělání je stěžejní záležitostí v této fotbalové lize. Týmy, které jsou v této fotbalové lize zapojeny, se podílely na tvorbě pravidel, jež jsou neustále doplňovány a projednávány na pravidelným setkáních. Ta probíhají pravidelně minimálně jednou za měsíc. Na těchto setkáních se také diskutuje o spolupráci jednotlivých týmů.

Do fotbalové ligy se mohou přihlásit klienti/ky ve věku od patnácti do šestadvaceti let, kteří mají rádi fotbal, ale také ti, co se chtějí vzdělávat a být mezi svými kamarády. Jak již bylo řečeno fotbalová liga má charakter profesionální fotbalové ligy. Rozdělená je na podzimní část (22.8.2016 – 28.10.2016) a jarní část (20.3.2017 – 30.6.2017). V těchto dvou časových obdobích mužstva sbírají body za odehrané zápasy. Nezáleží na tom jaký tým vyhraje, ale důležité je to, jaký tým komunikuje, spolupracuje, jak se toleruje a zda hraje ve stylu fair play. Nedílnou součástí před každým zápasem je také vzdělávání. Tyto workshopy se snaží pracovníci přizpůsobit aktuální situaci klientů, kteří sami přináší náměty. Pracovníci mohou při tomto vzdělávání lépe zjišťovat jejich aktuální potřeby a více se na ně zaměřit. Jedná se například o školní výuku, způsoby studia, zaměstnání, bydlení, dluhová problematika a jiné podobné problematické aspekty života.

Momentálně je ve fotbalové lize zapsáno šest týmů z lokalit, kde náš klub působí. Každý nový tým má možnost se do této ligy kdykoliv zapsat a tak se plnohodnotně zúčastnit. Fotbalové zápasy se odehrávají střídavě ve všech lokalitách (Kraslice, Rotava, Oloví). Cílem této aktivity je také to, aby klienti poznali lokality v nichž žijí jejich kamarádi a mohli více poznat i jiná místa než jenom svá města. Samozřejmě tato střídání míst velice přidává na atraktivitě fotbalové ligy. Za každý tým zodpovídá kapitán mužstva, jenž svůj tým vede. Pracovníci se snaží zápasy objektivně řídit a ihned po odehraném zápase přichází ihned rozdělení a přidělení bodů každému týmu v již zmíněných oblastech (týmovost, tolerantnost, vzdělávání, fair play, vítězství). Tento bodový systém je tak nastavený, aby každý tým ze zápasu získal alespoň nějaké body. Snažíme se tímto krokem týmy motivovat k tomu, aby se nevzdávaly. Není důležité vyhrávat, ale dodržovat určitá pravidla. Důležitější je týmový úspěch než úspěch jednotlivce. Pracovníci klubu rovněž pečlivě sestavují fotbalovou tabulku, jež stále aktualizují a nabízí klientům aktuální výsledkový servis. Výsledky fotbalové ligy jsou umísťovány na naše facebookové stránky Klubu Aktiv, ale také přímo v klubu či na venkovních vitrážích, aby se každý mohl na výsledky kdykoliv podívat. Tuto aktivitu využíváme k tomu, že se všichni společně vzděláváme a poznáváme. Chceš i ty hrát Fotbalovou ligu? Tak neváhej a přijď do klubu. My ti vše rádi vysvětlíme a ukážeme. Chtěli bychom touto cestou poděkovat všem týmům a kapitánům za jejich účast a spolupráci. Těšíme se společně na jarní část.

Autor: Štefan Gabčo a Jan Jiroušek, Pracovníci nízkoprahového klubu

Související články