Fyzické násilí proti Kubánské opozici zesílilo

Publikováno: 9. 8. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Fyzické násilí proti Kubánské opozici zesílilo
© Foto:

Od projevu prezidenta Raula Castra začátkem července, ve kterém nabádal k znovunastolení  pořádku a disciplíny kubánské společnosti, se vystupňovala represe ze strany státu vůči disidentům a aktivistům.

K výraznému zhoršení situace došlo v uplynulém měsíci zejména v regionech Matanzas, Holguín a Santiago de Cuba. Represivní akce proti občanské společnosti se také vyznačují narůstající brutalitou. Dokládá to například případ aktivisty Ivana Hernandeze Carrillo.

Carrillo, bývalý politický vězen, bojující za dodržování lidských práv na Kubě, byl v posledním měsíci opakovaně napadnut a zbit bezpečnostními jednotkami státu. Carrillo byl napaden 14. července, kdy vyjádřil solidaritu Damám v bílém během represe cílené na ně. Podobný scénář se opakoval 4. srpna ve městě Colon, provincie Matanzas. V obou případech byl bezpečnostními jednotkami státu surově zbit.

Carillo udává: „Srazili mě k zemi, protáhli kaluží, tloukli mě do hlavy a kopali do zad. Odvezli mě daleko od domova a tam mě vysadili.“ Podobnému osudu čelí na Kubě v současnosti desítky dalších aktivistů. Vyzýváme mezinárodní společenství a diplomaty demokratických zemí na Kubě, aby tomuto a dalším podobným případům věnovali zvýšenou pozornost a dožadovali se u kubánských úřadů zastavení současných represí.

Více o práci Člověka v tísni na Kubě

Autor: