Giving Tuesday: děkujeme dárcům a nabíráme dobrovolníky

Publikováno: 28. 11. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Giving Tuesday: děkujeme dárcům a nabíráme dobrovolníky
© ČvT archiv

Člověk v tísni se v úterý připojí k dárcovskému dni náborem dobrovolníků, kteří  doučují děti z chudých rodin. Poděkuje také 32 tisícům pravidelných dárců, kteří mu ročně přispějí přes 60 milionů korun.

“Od roku 2003, kdy začali dárci pravidelně přispívat do fondu Klubu přátel,.. se jejich počet rozrostl na 21 tisíc,” říká vedoucí fundraisingu Člověka v tísni Tomáš Vyhnálek. Spolu s pravidelnými dárci dlouhodobé sbírky Skutečná pomoc, kteří podporují nejchudší obyvatele planety, přispívá Člověku v tísni přes 32 tisíc dárců.  “Jde vesměs o lidi s větším zájmem o dění kolem sebe. Pravidelně je informujeme o využití peněz, pořádáme pro ně setkání nebo docházejí na debaty,” říká Vyhnálek.

Průměrná výše příspěvku je 250 korun. Podle Vyhnálka peníze hlavně umožňují bezprostředně reagovat na aktuální katastrofy nebo rozjezd mise ve válečných konfliktech. “Po zemětřesení v Nepálu jsme měla  lidi na místě během dvaceti čtyř hodin,” vysvětluje Tomáš Vyhnálek.

Nábor dobrovolníků

V Česku s Člověkem v tísni pomáhá v současnosti doučovat děti z chudých rodin kolem tří set dobrovolníků. Giving Tuesday proto Člověk v tísni využije k poděkování stávajícím dobrovolníkům a náboru nových. Dobrovolníci pomáhají na všech devíti českých pobočkách Člověka v tísni, které poskytují sociální služby v sedmi krajích České republiky. “Docházejí přímo do rodin, kde každý týden zhruba dvě hodiny pomáhají dětem s učivem, se kterými mají potíže. Spolupracují s rodiči, kteří jsou doučování přítomni, a učiteli dětí,” vysvětluje Martin Kovalčík z Programů sociální integrace Člověka v tísni.  Rodiče těchto dětí mají sami často jen základní vzdělání, což jim znemožňuje svým dětem s učením pomáhat,“ dodává  Martin Kovalčík.

V úterý budou zájemcům o dobrovolnictví v pražském Centru Člověka v tísni - Langhans k dispozici koordinátorky, které jim po práci od 18:00 zodpoví při kávě jakékoli dotazy. Pobočky shání dobrovolníky pro individuální doručování doma  i skupinová doučování, které probíhá ve školách nebo k procvičování češtiny pro děti cizinců. Na dobrovolnictví se mohou zájemci doptat i kdykoli během dne a hlásit se na pobočkách Člověka v tísni v Bílině, Plzni, Liberci, Prostějově a dalších místech.

Více o pražské akci na stránce akce giving-tuesday.cz

Giving Tuesday ve světě

Giving Tuesday se koná  vždy v úterý po americkém dnu díkuvzdání. Poprvé jej vyhlásila v roce 2012 Nadace Organizace spojených národů v reakci na komercializaci a konzumerizaci společnosti, která je spojená se svátky Black Friday a Cyber Monday. Partnery Giving Tuesday se staly velké firmy jako Google, Microsoft, Skype. Mark Zuckerberg a jeho žena loni na GT oznámili, že během svých životů darují charitě 99% svého podílu ve Facebooku. Američané darují na Giving Tuesday rok od roku více a letos se předpokládá, že darují dvacetkrát více, než v prvním roce.  

Letos poprvé se Giving Tuesday - mezinárodní svátek dobrovolnictví a dárcovství - také v České republice. Jako národní ambasador ho u nás zastřešuje Asociace společenské odpovědnosti. Fórum dárců spustilo kampaň ke Giving Tuesday s názvem Den dárců

giving tuesday

Autor: ČvT

Související články