Happening trochu jinak aneb odměna za celoroční učení

Publikováno: 10. 7. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Happening trochu jinak aneb odměna za celoroční učení
©

Na závěr školního roku platí nepsaná tradice – oslava vysvědčení, zhodnocení školního roku a vítání prázdnin. Pro děti z programu podpory vzdělávání v Bílině, které se po celý rok pečlivě učily, vymyslela dobrovolnice Anička s horolezcem Honzou skvělý plán a vybrali perfektní místo na posezení, vyzkoušení geocachingu, lezení po skalách a táboření v lese. To místo se jmenuje Ferdova zahrádka.

Vyrazili jsme s dětmi autobusem do Oseka a poté pěšky přes Salesiovu výšinu na naše místo. Cesta vedla bukovým lesem, kde si člověk chvílemi připadal jako v Hobitíně. Na Ferdovu zahrádku jsme dorazili asi po 3 km, a ačkoliv bylo docela vedro, v lese byl příjemný chládek.

Honza připravil dřevo na oheň a jištění na skále. Ale jelikož nám cestou docela vyhládlo, musela skála počkat, první totiž bylo opékání buřtů a sladká tečka – Aničky čokoládový dort (slavíme přece vysvědčení!). No a pak vzhůru na skálu – děti se nebály a všechny si vyzkoušely lezení na vlastní kůži. Byl to adrenalin a překvapilo mě, s jakou chutí a odhodláním se všichni vrhli skálu pokořit. Dostat se až na vrchol se podařilo jen některým, ale statečně bojovali všichni.

Ti, co zrovna nelezli, hledali kešku, která byla schovaná v nedaleké štole. Cestou k ní museli překonat náročnější terén a ve štole prokázat i kapku odvahy. Ale všichni svůj „poklad“ našli a odměnou za to dostali knížky - pro některé to byla skutečně první knížka, kterou dostali jako osobní dárek. Knížky jsme pro děti pořídili z pěnez získaných prodejem certifikátů "První knížka". Děkujeme!

Společně jsme pak u ohně zhodnotili známky na vysvědčení, co se ve školním roce povedlo a co je potřeba v tom dalším zlepšit.

#~gallery-1329~#

Výlet se pomalu chýlil ke konci, ještě uklidit tábořiště, sesbírat odpadky a uhasit důkladně oheň – a stejnou cestou zpět do Oseka na zastávku. Tentokrát si ale turistickou značku musely děti sledovat samy.

V autobuse jsme si uvědomili, že nás celkem zmáhá únava a někteří jedinci dokonce usnuli. Ale únava to byla příjemná a všichni jsme se shodli, že máme plno zážitků a příjemných dojmů ze společně stráveného dne, a už se těšíme na další výlet. Kam to bude? To je zatím ve hvězdách….

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů.

www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

 

 

 

 

Autor: Helena Řeháková, koordinátorka programu Podpora vzdělávání