"Я хочу учиться" hlásá 12letý chlapec v NZDM

Publikováno: 21. 12. 2016 Doba čtení: 2 minuty
© Anna Charvátová

Děti z klubu Křižovatka v posledních měsících nelení a přicházejí za pracovníky s nápady, jak se v nízkoprahovém zařízení pro děti a mládež realizovat. A to způsobem vskutku originálním.

Kroužek ruštiny

Vše odstartoval ruštinářský kroužek, který si vzal na svá bedra jeden z pravidelných návštěvníků klubu – 12-letý chlapec. Ve škole právě začíná s ruštinou jakožto „druhým“ jazykem. Jeho záměry jsou naprosto odzbrojující. Rád by pro děti, které jsou v nižších třídách, organizoval „přípravný ročník“ ruštiny, aby děti naučil nějaké ty základy, a zároveň má v úmyslu si tímto způsobem sám probranou látku procvičit. Na takovýto plán se nedá nic namítat a pracovníci tak ani nečiní, naopak nápad se zvednutými palci podporují.

Ruštinářský kroužek se stal pondělní tradicí. Děti podepisují přihlášky a zapisují se tak na kroužek (administrativa spojená s registrací účastníků, je nedílnou součástí) a světe div se, také se kroužku účastní a to prosím aktivně! Náš ruštinář nejen, že naplňuje své cíle, ale také se stal vzorem a inspirací pro další děti, které si nyní více uvědomují své možnosti spojené s možnostmi Klubu a pracovníky oslovují s roztodivnými návrhy na trávení volného času.

 

Šikulové

Dalším kroužkem v pořadí se stali „Šikulové“. Jeden z organizátorů nám dokonce poskytl exkluzivní rozhovor:

„Jak tě vlastně napadlo uspořádat zrovna kroužek Šikulů?“
„Napadlo mě to tak, protože rád vyrábim a jednoho dne mě napadlo, když tady místní ruštinář má svůj kroužek, tak proč bych neměl mít já?? No takže, a ten den jsme byli v lese, kámoš vzal takovej klacek a vypadalo to jako hokejka… Tak mě napadlo, že první výrobek by mohla být hokejka. Tak jsme šli za Ančou, Dominikou a Tomášem, vyslepičili jsme jim to a oni prostě souhlasili, že to je uplně bombovej nápad… Potom jsme vyráběli taky dopravní značky ze svíček, špejlí a papíru. Dál jsme vyráběli keramiku. U toho to skončilo…“

„A jaký plánujete nový projekt?“
„Novej projekt plánuju zase keramiku.“


„A co budete vyrábět?“
„Z keramiky? To zůstává zatím tajemstvím… Prozradíme již v dalším rozhovoru.“ (se smíchem)

 

Je zřejmé, že vzor přímo mezi vrstevníky má obrovský vliv na ostatní. Proto není divu, že se v klubu postupně rozjely i další projekty jako například rapperský kroužek, lekce romského jazyka a nově se také chystá hudební kroužek. Myslím si, že pro děti musí být obrovsky povznášející přijít ze striktně organizovaného školního prostředí do klubu a zde realizovat své vlastní nápady ze soudku, který je jim samotným blízký, uvědomit si své vlastní schopnosti a nabídnout je ostatním. Nechť v tomto duchu pokračují děti v klubu i nadále, my vždy jejich vlastní aktivitu rádi podpoříme!

Autor: Dominika Ciprová, Kontaktní pracovnice v NZDM