Hledá se LEADr.: hledáme budoucí politiky

Publikováno: 3. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Hledá se LEADr.: hledáme budoucí politiky
© ČvT archiv

Po studentských volbách, které zvýšily volební účast prvovoličů mezi studenty o šest procent, přichází Člověk v tísni se soutěžní vzdělávací realityshow Hledá se LEADr. V ní porota otestuje během jednoho měsíce lídrovský potenciál mladých lidí, kteří by se mohli v budoucnu stát politiky. Ti nejlepší se utkají v televizním duelu moderovaném Václavem Moravcem a o vítězi rozhodne hlasování veřejnosti. Pořad vysílá internetová televize Stream.cz.

 

Podle dat z povolebních šetření klesla mezi roky 1992 a 2013 volební účast ve věkové kategorii 18 až 29 let o 35 procent, tedy nejvíce ze všech věkových kohort . Mladí lidé totiž mají pocit, že nemohou ovlivnit řešení problémů kolem sebe a jako hlavní překážku osobní angažovanosti uvádí znechucení politikou a společenským děním . A právě to chce Člověk v tísni změnit. Už díky projektu Studentských voleb se mu podařilo zvýšit zájem studentů o volby a politiku. O šest procent se zvýšila účast prvovoličů z řad studentů, kteří se zúčastnili voleb nanečisto, v řádných volbách do poslanecké sněmovny v roce 2010 . Teď chce Člověk v tísni mladým lidem ukázat, že jsou to právě oni, kdo mohou politiku měnit k lepšímu.

„Potkáváme mnoho angažovaných mladých lidí, kteří mají nápady, dovedou je uvádět v život. Jen málo z nich si ale dokáže představit, že by se v budoucnu stali politiky. Chceme tento odmítavý postoj měnit a ukázat, že právě jako politici mohou mnoho změnit. Česká společnost nové, vzdělané, sebevědomé a idealistické politiky potřebuje,“ vysvětluje Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni, který soutěž pořádá.

Podrobné informace o projektu najdete na hleda.se. Sledujte pořad na internetové televizi Stream.cz a hlasujte o vítězi!

Vítěz pojede do zahraničí

Soutěžící ve věku 17 až 25 let procházejí sérií workshopů a konzultací s odborníky, kde se učí dovednostem, které mohou uplatnit v případném politickém angažmá. Setkávají se také s mladými politiky napříč politickým spektrem, kteří jim představují své zkušenosti a motivaci. Na rozvoji svých veřejně prospěšných projektů pracují se zkušenými mentory.

Porota pak účastníky vyřazuje v pěti kolech, během kterých například absolvují stáž na místních zastupitelstvech nebo plní úkoly v komplikovaných podmínkách. Dva finalisté se utkají v závěrečném duelu moderovaném Václavem Moravcem a o vítězi rozhodne hlasování veřejnosti. Vítěz získá pomyslný titul LEADr., finanční podporu pro svůj projekt a stáž v zahraničí.

„Soutěž chápeme jako příspěvek k rozvoji naší společnosti, ke kultivaci společenského a politického prostředí a zlepšování kvality demokracie. Chceme položit základy dlouhodobé aktivity a v budoucnu sledovat její výsledky na poli komunální politiky a veřejně prospěšných projektů,“ dodává Karel Strachota.

Kontakty:

Karel Strachota, ředitel vzdělávacího programu Jeden svět na školách

Karel.strachota@jsns.cz, tel. 226 200 432

Lída Součková, mediální koordinátorka Jednoho světa na školách

lida.souckova@jsns.cz, tel. 226 200 427

 

 

 

Autor: ČvT

Související články