HN.cz: Málem přišel o byt kvůli patnácti stovkám aneb Příběh jedné nezákonné exekuce

Publikováno: 3. 10. 2023 Doba čtení: 2 minuty
HN.cz: Málem přišel o byt kvůli patnácti stovkám aneb Příběh jedné nezákonné exekuce
© Libor Fojtík

Roman Benda (72) z Meziboří u Litvínova dlužil za jízdu tramvají načerno 1500 korun a s dalšími drobnými dluhy necelé 4000 korun. Během let se jeho závazky i s penále vyšplhaly na 40 tisíc. Když měl jeho byt skončit v dražbě, Člověk v tísni podal návrh na zrušení dražby i exekuce. O případu informují ve své reportáži Hospodářské noviny.

Nakonec je z toho příběh s dobrým koncem: Člověk v tísni u odvolacího krajského soudu uspěl, a pan Benda tak může ve své garsonce zůstat.

Nezákonná dražba i exekuce

Krajský soud v Ústí nad Labem v září rozhodl, že dražba jeho domova byla v rozporu se zákonem. Nemocný muž se obával, že se 433 tisíci vyplacenými z dražby a minimálním důchodem kolem devíti tisíc korun by měl na nájem bytu jen pár let a poté by se stal bezdomovcem.

„My jsme napadli dražbu a dali jsme i návrh na zastavení exekuce. Soud nyní zrušil dražbu, protože pokuta je tak stará, že již zanikla," říká advokátka Kristýna Dolejšová Kabelová, která s Člověkem v tísni na případu spolupracuje. 

„O exekuci ale ještě bude stejný senát soudu rozhodovat. Tím, že je ale zrušeno rozhodnutí o příklepu, tedy dražbě, a pokuta už zanikla, je také jasné, že byla nezákonná i exekuce,“ uvedla advokátka. Rozsudek je podle ní pravomocný a nelze proti němu podat dovolání. Na písemné zdůvodnění případu rozhodnutého 18. září advokátka ještě čeká.

U soudu argumentovala i tím, že možnost dražit zadluženým lidem bydlení v případě, že jejich základní dluh nedosahuje alespoň 100 tisíc korun, zákon výrazně omezuje.

O rozsudku vstřícném vůči důchodci informoval na svém twitterovém účtu i dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle. „Právě teď odvolací soud v Ústí nad Labem rozhodl, že exekutor Paraska prodal byt důchodce Bendy v rozporu se zákonem. Prodej se nekoná a pan Benda bude mít kde dožít,“ napsal Hůle 18. září.

„Jsem rád, že tu můžu umřít, otéká mi noha, nemůžu už ani chodit,“ reagoval nyní Benda, který po prvoinstančním rozsudku okresního soudu, který byl pro něj nepříznivý, hrozil, že na protest spáchá sebevraždu. „Než být bezdomovcem, to se raději na protest upálím,“ říkal muž, na jehož případ upozornily Hospodářské noviny v rámci seriálu reportáží z chudobou postižených severozápadních Čech Jak nastartovat sever.

Celý článek si přečtětě na stránkách Hospodářských novin. Za možnost sdílení redakci HN děkujeme.

Autor: Člověk v tísni

Související články