HN: Milostivé léto účinně pomáhá dlužníkům, jak dokazují příběhy dvou žen

Publikováno: 25. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
HN: Milostivé léto účinně pomáhá dlužníkům, jak dokazují příběhy dvou žen
© Unsplash

Hospodářské noviny: Mimořádná šance zbavit se mnohdy vysokých a letitých dluhů, kterou lidem dává takzvané milostivé léto, přináší první výsledky. Vyjádření o ukončení exekuce přišlo například Markétě Moravcové z malého města na jihu Čech. „Moc se mi ulevilo,“ přiznává žena, jejíž příběh HN popsaly před více než měsícem.

Moravcová před 15 lety, když odešla za prací do Rakouska, nechala ve svém nájemním bytě bydlet přítele, který nezaplatil jeden měsíční nájem ve výši zhruba dvou tisíc korun. Dlužníkem se však stala ona. Dnes tvrdí, že se o závazku dozvěděla až před sedmi lety. „Dlouho jsem pobývala v cizině, o nájemní smlouvu v bytě jsem navíc časem přišla, poštu si tam nevybírala,“ vysvětlila Moravcová, jejíž jméno HN změnily, protože si žena přála zůstat v anonymitě.

„Zaplatila jsem jistinu plus náklady exekutora (celkem 3057 korun) a zbavila se tak dluhu ve výši dalších 406 tisíc."

Že má exekuci a její dluh vzrostl z původních 2149 korun kvůli penále a poplatkům exekutorovi na statisíce, se prý Moravcová dozvěděla až v roce 2014. Do letoška tak 55letá žena, která žije se svou matkou a pracuje na jihu Čech na částečný úvazek jako sekretářka, dlužila v součtu celkem 408 tisíc korun.

Nyní bude její život snazší. Hlavně díky přihlášení se do výjimečné akce milostivé léto. V ní mají všichni dlužníci vůči státu a veřejnoprávním institucím možnost během tří měsíců smazat své závazky pouze splacením základního dluhu. „Zaplatila jsem jistinu plus náklady exekutora (celkem 3057 korun) a zbavila se tak dluhu ve výši dalších 406 tisíc,“ uvedla žena, jejíž exekuci zastavil českobudějovický exekutor Milan Bronec.

Milostivé léto, které vzniklo jako součást v létě přijaté novely exekučního řádu, je mimořádné právě odpouštěním úroků a penále. Pro Moravcovou to znamenalo zaplatit jen původní více než dvoutisícový dluh plus necelou tisícovku na náklady exekutora. Veškeré takzvané příslušenství, tedy souhrn všech dalších nákladů spojených s vymáháním, které často mnohonásobně převyšují původní sumu, díky akci platit nemusela.

Další příběh, jak Milostivé léto pomohlo, si přečtěte v Hospodářských novinách

Chcete pomoci lidem vyřešit jejich dluhy? 

Problém exekucí je opravdu obří. Je dost možné, že někoho s nezvladatelnými dluhy znáte. Když mu přepošlete odkaz na náš web Milostivé léto a upozornění, že akce končí 28. ledna 2022, zvýšíte jeho či její šance dluh splatit a exekuci ukončit.
Pokud chcete přispět přímo finančně, můžete tak učinit skrze naši SOS sbírku:


Autor: Martin Biben, Hospodářské noviny

Související články