Člověk v tísni udělil cenu Homo Homini zadrženým členům běloruské lidskoprávní organizace Vjasna

Publikováno: 11. 5. 2021 Doba čtení: 1 minuta
Člověk v tísni udělil cenu Homo Homini zadrženým členům běloruské lidskoprávní organizace Vjasna
© Foto: Lukáš Bíba

Marfa Rabkova, Andrei Chapiuk, Leanid Sudalenka a Tatsiana Lasitsa u předávání být nemohli - jsou už několik měsíců ve vazbě a hrozí jim až 12 let vězení. Cenu za zadržené kolegy převzala zástupkyně Vjasny Natallia Satsunkevich z rukou pražského primátora Zdeňka Hřiba. Předáním ceny Homo Homini byl zahájen mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který poprvé proběhne online po celém Česku.

Tradiční předávání ceny Homo Homini proběhlo letos velmi netradičně  v rouškách, bez publika a s negativními testy na covid-19, ale zahájení festivalu mohl každý sledovat z pohodlí domova v českém i anglickém znění. Záznam ceremonie je stále k shlédnutí na YouTube nebo na Facebookových stránkách Jednoho světa a Člověka v tísni.

Filmový festival zahájil běloruský film Kuráž, po kterém následovala diskuze s režisérem filmu Aliakseiem Paluyanemkoordinátorkou lidskoprávního centra Vjasna Natallií Satsunkevichběloruským hercem a aktivistou ze skupiny Pussy Riot Kyrilem Mashekou, a Tomášem Petříčkem, který se jako ministr zahraničních věcí zasadil o českou reakci na krizi v Bělorusku.

Další články k tématu:


Autor: ČvT

Související články