Hongkong má své první vězně svědomí. Tři studentské vůdce poslal za mříže

Publikováno: 18. 8. 2017 Doba čtení: 2 minuty
Hongkong má své první vězně svědomí. Tři studentské vůdce poslal za mříže
© Foto: Wikimedia Commons

V Hongkongu odsoudili tři mladé studentské aktivisty na 6, 7 a 8 měsíců za mřížemi. Původní lehčí tresty si už přitom odpykali dříve. Vůdčí postavy tzv. deštníkové revoluce z roku 2014, volající po větších svobodách pro Hongkong, tak příštích 5 let nebudou moct kandidovat do místního zastupitelstva. 

Prosinec 2014. V ulicích Hongkongu už třetí měsíc protestují desítky tisíc lidí. Volají po dialogu s vládou, úpravách volebního systému a větších svobodách. Událost vejde ve známost jako “deštníková revoluce” – kvůli deštníkům, kterými se protestující brání policejním salvám slzného plynu a pepřového spreje – a stane se jedním z nejdůležitějších projevů demokratického hnutí v moderní historii Hongkongu.

Jedním z hlavních tahounů protestů je v té době jen sedmnáctiletý student Joshua Wong. Za svůj aktivismus si později odpykal trest 80 hodin veřejně prospěšných prací.

Hongkongský soud nyní v neobvyklém kroku podpořeném místní pro-pekingskou vládou rozhodl, že trest byl příliš mírný. Nově jej odsoudil na dalších šest měsíců za mřížemi. Každý, kdo je v Hongkongu odsouzen na déle než tři měsíce, navíc nemůže po dobu pěti let kandidovat v místních volbách. Wong přitom zakládal politickou stranu Demosisto, která usilovala o konání referenda o statusu Hongkongu vůči Číně.

Zdá se, že se tímto Hongkong, který má u nás stále auru ostrůvku svobody v rámci komunistické Číny, pokouší odradit mladé vůdce od aktivní účasti na politickém rozhodování.

Spolu s Joshuou byli odsouzeni další dva z aktérů “deštníkové revoluce”: sedm měsíců by měl být vězněn aktivista Alex Chaw, zatímco nejvyšší, osmiměsíční trest dostal Nathan Law, donedávna člen hongkongské legislativní rady. Nathan Law byl spolu s několika dalšími politiky z rady vyloučen poté, co při oficiální přísaze nápadně zvedl hlas na konci věty stvrzující jeho loajalitu k Čínské Lidové republice, čímž oznamovací větu změnil v otázku. Stejně jako Joshua Wong, také tito dva aktivisté si už dříve odpykali mírnější tresty. Hongkongské ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že má na udělení přísnějšího trestu právo, a dodalo, že tři mladí aktivisté byli “odsouzeni nikoli proto, že se přihlásili ke svým občanským svobodám, ale protože jejich konání při protestech bylo v rozporu se zákonem.” Po vynesení rozsudku byli všichni tři převezeni do zadržovací vazby.

Proti rozhodnutí soudu se hodlají odvolat.

Krátce poté napsal Wong na svém Twitteru: “Mohou zavřít naše těla, ale ne naši mysl! Chceme v Hongkongu demokracii. A nevzdáme to.”

 

You can lock up our bodies, but not our minds! We want democracy in Hong Kong. And we will not give up.

— Joshua Wong Chi-fung (@joshuawongcf) 17. srpna 2017
Autor: ČvT

Související články