Hospodářské noviny: Milostivé léto II je tu. Rychlejší, hlasitější. A s inflací, která splacení dluhu ztíží

Publikováno: 16. 8. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Hospodářské noviny: Milostivé léto II je tu. Rychlejší, hlasitější. A s inflací, která splacení dluhu ztíží
© Foto: RODNAE Productions - pexels

Milostivé léto II se blíží. „Smysl dává uplatnit ho na exekuce, kde je příslušenství výrazně vyšší než jistina. To se netýká stovek tisíc, spíš desítek tisíc,“ říká dluhový expert Člověka v tísni Daniel Hůle. Kde lidé během eskalující energetické krize vezmou na úhradu původního dluhu, je otázkou. Vybízíme proto opět dárce, aby přispěli do naší sbírky SOS Milostivé léto. Během minulé akce se ve sbírce sešlo téměř 17 milionů korun, jež nakonec pomohly 245 lidem smazat dluhy celkově za více než 100 milionů. Podrobné informace najdete na našem webu milostiveleto.cz.

První zářijový den vypukne už druhé kolo výjimečného pardonu, ve kterém dostávají dlužníci vůči státním podnikům a institucím šanci zbavit se exekucí. Opakování tříměsíční akce, která se poprvé konala od loňského konce října, přináší tři zásadní změny, píší Hospodářské noviny (HN).

Hlavní je, že exekutor nyní bude muset odpovědět dlužníkovi na jeho žádost do 15 dnů, což zamezí často neúměrnému prodlužování procesu.

Druhou pozitivní změnou je podle Daniela Hůleho, že u exekucí, které jsou vedeny jen pro dlužné příslušenství (součet penále a úroků), se bude základní dluh (jistina) považovat za již uhrazený, a exekuce proto bude ukončena. „To se může týkat řady exekucí pro dlužné penále na zdravotním pojištění,“ upozorňuje expert.

Třetí z nejpodstatnějších změn nepotěší dlužníky, jde naopak vstříc exekutorům. Platba exekutorovi bude teď dvojnásobná, z 908 korun vzroste na 1815 včetně daně z přidané hodnoty.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně

Exekutor nesmí nad poplatek 1815 korun účtovat žádné další náklady

Analytik Člověka v tísni David Borges také upozorňuje, že nevýhodou současného načasování akce je vysoký růst cen. Inflace dosáhla v červenci 17,5 procenta a ČNB navíc předpovídá, že růst bude pokračovat i na podzim. „Schopnost dlužníků najít prostředky na splacení jistiny se tak bude snižovat,“ uvedl pro HN.

Na druhou stranu lze díky předchozímu kolu očekávat lepší informovanost veřejnosti. „Důležité je také vysvětlení situace kolem zdravotních pojišťoven, tedy že penále je jednoznačně příslušenstvím. A také vyjasnění, že si exekutor nesmí nad poplatek 1815 korun účtovat žádné další náklady,“ říká Borges.

Naráží tak na přístup Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP), která zpočátku přičítala nezaplacené penále k základnímu dluhu, což byla pro mnoho dlužníků bariéra pro využití akce. Podobně si někteří exekutoři účtovali více peněz než 908 korun včetně DPH, na něž měli na úhradu nákladů v rámci milostivého léta nárok. HN popsaly konkrétní případ pražského exekutora Juraje Podkonického, který inkasoval dvojnásobek nákladů u vymáhaných pokut, jež udělil pražský dopravní podnik černým pasažérům.

Pomozte lidem splatit dluhy
Darovat pravidelně

Na dlužníky cílí informační kampaň

Na dlužníky zacílí výraznější informační kampaň. Člověk v tísni například na speciální webové stránce milostiveleto.cz nabízí online exekučního poradce, milostivé léto propaguje i na sociálních sítích, prostřednictvím svých dluhových poraden, mobilních poradců, dluhových linek a videolinek. „Oslovujeme dopisem také obce a kraje a doporučujeme jim, aby vybídly své dlužníky k využití akce. Pořádáme videoworkshopy pro úřady práce, dopisem vybízíme k aktivaci svých lidí zaměstnavatele, distribuujeme letáky, jednáme o jejich umístění na poštách,“ uvádí Borges.

Organizace zřídila už pro první kolo sbírku SOS Milostivé léto, kam bude i teď možné přispět lidem, kteří na splacení jistiny nemají. Za necelé tři měsíce se ve sbírce sešlo téměř 17 milionů korun, jež nakonec pomohly 245 lidem smazat dluhy celkem za více než 100 milionů.

Lidem už radí i v 66 poradnách Charity České republiky. Informační kampaň na svých webových stránkách, sociálních sítích i na pobočkách chystá také státní VZP. V Brně začnou s kampaní 1. září. „Využijeme i novinovou inzerci a reklamní plochy v šalinách, městský Metropolitan a plátky městských částí. K zapojení chceme přizvat také potravinové řetězce, nemocnice a zdravotnická zařízení,“ řekl ČTK náměstek primátorky Petr Hladík (KDU ČSL). Hradec Králové už informoval, že plánuje pardon rozšířit i na dlužníky, kteří městu dluží na nájmu či službách s užíváním bytu, ale ne v režimu exekuce.

K Milostivému létu se hlásí i některé polostátní a soukromé podniky

Do akce se podobně jako v prvním kole hlásí i některé polostátní či zcela soukromé podniky. „Plánujeme upozornit naše exekutory, aby vyšli zákazníkům vstříc, a informace jim budeme poskytovat na webu i v našich call centrech a zákaznických centrech,“ sděluje mluvčí ČEZ Alice Horáková.

K prvnímu kolu milostivého léta se připojily i finanční skupiny Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka, Moneta Money Bank či PPF (Home Credit, Air Bank). Ty však mnohdy, jako například Home Credit či Moneta Money Bank, podmínky akce upravovaly a nabídly ji jen části dlužníků. Svoji účast ve druhém kole zatím HN potvrdila Česká spořitelna. Využít akci znovu ale zvažuje i Komerční banka a další finanční ústavy.

Celý článek Hospodářských novin čtěte tady.

Autor: Martin Biben, Hospodářské noviny; ČvT

Související články