Spouštíme s partnery humanitární vlakový most mezi Ukrajinou a Prahou

Publikováno: 1. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Spouštíme s partnery humanitární vlakový most mezi Ukrajinou a Prahou
© Foto: Člověk v tísni

Člověk v tísni, společnost RegioJet spolu s nákladními dopravci ČD Cargo a Rail Cargo Group spouští humanitární vlakový most, který bude denně v obou směrech spojovat Prahu a další města v České republice s Ukrajinou. 

Člověk v tísni bude mít v humanitárních vlacích na starosti především logistiku humanitární pomoci. “Logistické a bezpečnostní problémy nám doposud bránily do země dopravovat více humanitární pomoci, potřeby jsou obrovské. Společný projekt využití vlaků s přeložením na Ukrajinské železnice a rozvoz do různých míst v napadené zemi je skvělý, a pokud se rozjede naplno, bude znamenat stovky a stovky tun, a to už je skutečně významná pomoc," řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.


„Vlak bude určen pro humanitární přepravu osob zdarma. Zároveň ve směru na Ukrajinu bude vozit potraviny, léky, hygienické potřeby, spacáky a další vyžádanou pomoc. Ve vlaku budou jak lůžkové vozy s celkovou kapacitou až 400 míst (s dostatečnou kapacitou pro přepravu zavazadel), tak i nákladní paletové vozy pro přepravu humanitárního nákladu až do výše 600 palet denně dle aktuálních možností. Celkem počítáme až s dvacetivozovými vlaky – zajistíme pro Ukrajinu denně velkou kapacitu pro přepravu osob a humanitární pomoci,“  uvedl Radim Jančura, majitel společnosti RegioJet.

Provoz všech spojů bude podle něj pokrývat na vlastní náklady právě RegioJet. Vlaky pojedou jako noční spoje z Prahy do polského města Přemyšl u polsko-ukrajinských hranic. Následně by měl ve spolupráci s Ukrajinskými železnicemi pokračovat přes Lvov až do Kyjeva. Zpět pojede spoj ze Lvova do Přemyšle s přestupem na lůžkový vlak RegioJetu do Ostravy, Olomouce, Pardubic a Prahy. Právě přeshraniční vlakové spojení by mělo být nejrychlejší cestou, jak evakuovat ženy a děti z válkou zasaženého území.

Český nákladní dopravce ČD Cargo a rakouská společnost Rail Cargo Group poskytnou nákladní vozy. RegioJet se postará o přepravu cestujících. Vedle ukrajinských občanů prchajících před válkou je budou moci využívat také například humanitární pracovníci a další, kteří pomáhají na Ukrajině nebo u jejich hranic.

Děkujeme společnostem Regiojet a ČD Cargo za poskytnutí přepravních prostředků a společnostem For Camping s.r.o., Pastee, Mana, Hervis, Alza, Rohlík, Rewe (Penny a Billa), Mall CZ, Drogerie Teta a Benu za poskytnutí humanitární pomoci!

Člověk v tísni už pomáhá přímo na Ukrajině ve Lvově a na hranicích Slovenska, Rumunska a Moldavska 

  • V západoukrajinském městě Lvov  spouštíme humanitární pomoc, kterou přivážejí kamiony z České republiky.
  • Na slovenské-ukrajinské hranici přivážíme mobilní záchody, stavíme zateplený stan pro děti, připravujeme výdej jídla pro lidi, kteří jsou nuceni čekat v dlouhých frontách. Spojili jsme se také se starostou obce Velykiy Berezniy a společně koordinujeme pomoc lidem, kteří se u hranic shromažďují.
  • Člověk v tísni začal pracovat i v Rumunsku ve městě Iași, kam proudí větší množství ukrajinských uprchlíků. Budeme zde organizovat pomoc spolu s místními sdruženími, podpoříme je finančně a pomůžeme jim vybudovat kapacity.

  • Další tým Člověka v tísni je v Moldavsku, kde organizuje pomoc s místními humanitárními organizacemi.

*úvodní foto: Šimon Pánek a Radim Jančura u vlaku mířícího na Ukrajinu

Důležité kontakty:


Autor: Člověk v tísni

Související články