Indiánské prázdniny ve Sloupu

Publikováno: 11. 9. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Indiánské prázdniny ve Sloupu
© Foto:

V polovině měsíce srpna uspořádala liberecká pobočka Člověka v tísni pětidenní tábor pro děti z předškolních klubů a z doučování, financovaný z Fondu zdraví Statutárního města Liberec a Nadace Euronisa. Pro tábor byl vybrán kemp Oáza v turistickém městečku Sloup v Čechách. Pobytu se zúčastnilo celkem 11 dětí od pěti do deseti let. Do místa pobytu jsme dorazili v sobotu za krásného slunečného počasí. Děti se ubytovaly v chatičkách a po svačině jsme společně vyrazili na obhlídku okolí a koupaliště.

Na každý den jsme měli pro děti připraven pestrý a zajímavý program, který zvládly i ty nejmenší děti. Druhý táborový den byl v duchu indiánském. Děti se seznámily s životem a zvyky indiánů, vysvětlili jsme si indiánské sedmero, a pak se všichni dali do tvoření čelenek, pomalovali se barvami jako praví indiáni a vyrazili na indiánskou stezku za pokladem. Následující den nám celý propršel, a tak jsme se pustili do výroby sádrových masek, u kterých jsme vyzkoušeli dětskou trpělivost a odvahu při pokládání sádrového obvazu na obličej a následnému tvrdnutí masky, kdy se dotyčný nesměl hnout a musel jen ležet, dokud maska nebyla ztvrdlá. Odpoledne bylo jak kulturní, kdy nám děti zahrály divadelní představení, tak i výtvarné, kdy si již hotové masky pomalovaly. Nechyběly hry a soutěže, ani stezka odvahy, kdy každý, kdo se nebál a stezku prošel, dostal za odvahu diplom.

Navštívili jsme zde i spousty zajímavých míst – asi nejvíce se dětem líbila jízda na koních s přednáškou o péči o koně, kdy si každé dítko vyzkoušelo, jaký je pohled ze hřbetu koně, sami si pak koně mohly řídit a dávat mu pokyny, v lese jsme byli v Samuelově jeskyni, před deštěm jsme se zase schovali v Malé Cikánské jeskyni, nedaleko hradu Sloup, na němž jsme byli poslední den. Tábor se povedl, děti byly spokojené  a se zážitky se pátý den ve zdraví vrátily domů.

 

Autor: Daniela Nevolová, koordinátorka předškolního klubu v Ploužnici