Intigam Alijev zatčen při demonstraci v Baku

Publikováno: 11. 3. 2013 Doba čtení: 1 minuta
Intigam Alijev zatčen při demonstraci v Baku
©

Čerstvý nositel ceny Homo Homini Intigam Alijev byl v neděli zatčen při demonstraci v ázerbajdžánské metropoli Baku. „Alijevovo zatčení jen potvrzuje oprávněnost udělení letošní ceny Homo Homini a ukazuje na neuspokojivou situaci lidských práv v Ázerbajdžánu,“ komentoval událost Marek Svoboda, ředitel Centra pro demokracii a lidská práva Člověka v tísni.

Právník a obhájce lidských práv Alijev se zúčastnil demonstrace proti nevysvětleným úmrtím mladých vojáků v ázerbajdžánské armádě. Stovky protestujících byly rozehnány policejními těžkooděnci za použití vodních děl, slzného plynu i gumových projektilů, a někteří účastníci byli zatčeni. Alijev byl po několika hodinách propuštěn. Opoziční aktivisté se o vývoji situace rychle informovali prostřednictvím sociálních sítí.

V poslední době jde již o druhou podobnou událost. Před několika týdny proběhla v Ázerbájdžánu další vlna protestů proti místním autoritám, kterou ukončilo zatýkání oponentů. Mezi zatčenými byl kromě Intigama Alijeva také Emin Milli, člen letošní poroty festivalu Jeden svět. Milli byl odsouzen k patnácti dnům odnětí svobody. Alijev se vězení vyhnul díky oznámení o udělení ceny Homo Homini, ale v současnosti již v zemi opět čelí perzekuci.  

Intigam Alijev během více než dvacetiletého profesionálního působení předložil více než 200 případů k Evropskému soudu pro lidská práva, v současnosti očekává verdikt 40 jím připravených případů. Jeho žaloby uspěly v řadě kauz, týkajících se volebního práva, svobody shromažďování, svobody slova a práva na spravedlivý proces.  Kromě toho poskytoval právní pomoc řadě aktivistů perzekuovaným za pokojné protesty, rozkrývání korupce nebo kritické články.

Přečtěte si Alijevův projev k přijetí ceny Homo Homini.

Autor: