Jak Klub MIXér mixuje zábavu a sociální práci

Publikováno: 15. 1. 2018 Doba čtení: 2 minuty
fotbalisti z MIXéru
© Pavlína Daňhelková

Jak se říká „cestování tvaruje mládí“. Klub Mixer navštěvují děti, pro které je mnohdy zážitkem i pouhá cesta mimo lokalitu, kde si připadají jako v jiném světě. Ulice Předlic však znají dokonale. Mládí je zde tvarováno mezi polorozbořenými zdmi zdejších domů a ruchem ulic, které na první pohled nepůsobí zrovna bezpečným dojmem. Své dětství ale děti mají možnost částečně trávit i zde, v klubu MIXér. Naše klubovna není příliš velká, ale je to prostor, kde se denně potkáváme s 60 dětmi, mladíky a slečnami, sdílíme tu společné chvíle, radosti i starosti.

Klub zde už má svou tradici a jméno. Jsme otevření směrem do lokality i k veřejnosti a rádi bychom na tom i dále pracovali. Starší kluci a holky nám v našem úsilí pomáhají. Kluci začali pravidelně trénovat fotbal a holky vedou taneční soubor. Jsou to aktivity, které jsou pravidelně navštěvovány. Cvičení a trénování není jen zábava. Je to dřina, díky které se učíme pracovat sami na sobě a poznáváme umění spolupráce. Pravidelně se scházet ale nestačí. Je třeba kluky a holky motivovat možností svůj um ukazovat na veřejnosti a sdílet jej i s jinými. Pro fotbalisty to znamená utkání mimo lokalitu a pro tanečnice a tanečníky zase návštěvy festivalů a veřejných vystoupení.

Rodiče bohužel často nemohou finančně podpořit své děti, aby se mohly turnajů a vystoupení mimo lokalitu účastnit. Klub už je takový. Je otevřený i pro ty děti, možná právě převážně pro ty, které by se bez podpory klubu nikam nedostaly.

Letos jsme s fotbalisty uspořádali několik turnajů na zdejším hřišti, vyrazili jsme např. na víkendový turnaj do Poličky, Varvažova a do Prahy. A to naprosto zaslouženě. Zatímco někteří tráví páteční večery odpočinkem, my s klukama z Předlic máme tvrdý trénink ve zdejší tělocvičně. Kluci se snaží dát ze sebe to nejlepší a důkazem je pro nás nejen propocené oblečení ale hlavně jejich zlepšené chování. Na něčem jim konečně záleží…

S tanečním souborem jsme vystupovali v Praze, České Lípě, v Trmicích atd. Shánění prostředků na cesty je vždy nejdramatičtější část plánování akcí, ale za ty úsměvy, radost dětí a společné vzpomínky to stojí. Účastníci mají jasno: „Jééé, to byl ten nejhezčí zážitek z prázdnin!“


Autor: Pavlína Daňhelková, koordinátorka klubu MIXér

Související články