Jak nám to jde v chomutovských předškolkách?

Publikováno: 1. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Jak nám to jde v chomutovských předškolkách?
© Foto: archiv pracoviště

Srpen odstartoval nový školní rok pro oba předškolní kluby v Chomutově. Poslední prázdninový týden chodily nové děti okukovat hračky, prostory a v neposlední řadě i nás pracovnice. Ještě první zářijové dny chodily některé děti do klubů i s maminkami, později se už téměř všechny osamostatnily.

Do konce září se kapacita klubů naplnila, bohužel jsou ale děti velmi často nemocné, střídají se, a tak je docházka navzdory kapacitě slabší, než bychom si představovaly. Tyto často nemocné děti ale také potřebují své místo, kam můžou přijít mezi ostatní, pohrát si, nebo se něco nového naučit, přestože jsou v klubu momentálně méně, než by bylo pro jejich vzornou docházku ideální. Děti dnes mají kolem sebe na každém kroku mýdlo, desinfekci a rodiče se bojí je nechat na cokoliv sáhnout. Samozřejmě opatrnosti není nikdy dost a hygiena je bezesporu velmi důležitá, ale je potřeba jednat se zdravým rozumem a s rozvahou, aby děti měly ještě také nějakou obranyschopnost.

 Oproti minulým rokům jsou kluby a troufnu si říct, že i třídy mateřských škol, mnohem prázdnější než je zvykem. Přestože podzim je pro různé virózy jako dělaný, především pro děti, které přišly do dětského kolektivu poprvé, dnes je to jiné. I když jsou naše třídy poloprázdné, stále se snažíme podpořit co největší počet dětí, v rámci naší služby a našich kompetencí. Proto tedy i přes naplněnou kapacitu, je možné pár dětí do klubu ještě zapsat. Nově jsme se také rozhodly podpořit i děti starší. Ať už to budou absolventi klubu, nebo nové děti, které už chodí do 1. třídy ZŠ, nebo přípravného ročníku, a ještě by jim prospělo věnovat se těm základním dovednostem, na které už předškoláci ve škole většinou nemají při výuce čas.

Dokud to bude možné, s dětmi budeme navštěvovat knihovnu, podporovat v nich čtenářské dovednosti a objevovat lásku ke knihám. Máme také v plánu si pravidelně hrát v dětské herně s dopravním hřištěm. Zároveň se chystáme věnovat i společným aktivitám pro rodiče s dětmi. Například dnes jsme si společně vyřezali dýně. V brzké době je v plánu zdravotní workshop pro rodiče s dětmi. Všichni se mají na co těšit, přes všechna možná omezení, se snažíme fungovat, jak jen to jde a dokud to jde. Společně, nebo individuálně.

Naše kluby sídlí na Písečné v Chomutově, naproti vstupu do ZŠ. Na nové děti a rodiče se těšíme :-)

Autor: Iva Gabrielová, pracovnice předškolního klubu

Související články