Jak postupovat, pokud vám teď hrozí exekuce? Posluchačům Radiožurnálu odpovídala naše expertka

Publikováno: 7. 4. 2020 Doba čtení: 4 minuty
Jak postupovat, pokud vám teď hrozí exekuce? Posluchačům Radiožurnálu odpovídala naše expertka
© Martin Kovalčík

Radiožurnál a iROZHLAS.cz spouští finanční poradnu. Vládní opatření proti šíření pandemie koronaviru se dotknou každého z nás a celé ekonomiky. Oslovili jsme proto řadu expertů a denně chceme poradit různým skupinám – rodičům-samoživitelům, drobným podnikatelům, seniorům nebo lidem, kteří teď přišli nečekaně o práci. V pondělí na vaše dotazy odpovídala Petra Alžběta Baslová z organizace Člověk v tísni.

Výrazně nižší příjmy nebo dokonce ztráta zaměstnání v důsledku koronavirové pandemie. Pociťuje to už řada lidí a právě to je důvod, proč Radiožurnál spustil finanční poradnu. V prvním dílu se zaměřil na to, kde a jakou pomoc mohou získat lidé v osobním bankrotu, v exekuci, ale i ti, kteří platí své závazky včas, ale současná situace na ně dopadá.

Jarda: Pokud mám exekuci, jsem teď bez práce a budu brát poslední výplatu, strhne mi exekuce něco z výplaty?

Petra Alžběta Baslová: Dobrý den, Jardo,pokud bude výplata v postižitelné výši, bude exekuční srážka normálně provedena. Pokud jste evidován na Úřadu práce jako uchazeč o zaměstnání a vznikne Vám nárok na podporu v nezaměstnanosti, je možné, že i z ní bude exekutor provádět srážku, pokud by podpora přesáhla hranici nezabavitelné částky. Z dávek pomoci v hmotné nouzi (Příspěvek na živobytí a Doplatek na bydlení) a účelově vázaných dávek státní sociální podpory (Příspěvek na bydlení) provádět srážku nelze.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Jaroslav: Dobrý den,pracuji jako taxikář jsem v zaměstnaneckém poměru a momentálně bohužel v insolvenci asi v polovině pětileté lhůty,kvůli nedostatku práce zaměstnavatel nemá na výplatu,tudíž ani na splátky insolvence může zažádat o snížení popřípadě odložení splátek? Děkuji za odpověď.

Petra Alžběta Baslová: Dobrý den, Jaroslave, na insolvenci Vám srážky provádí zaměstnavatel? Pokud ano, pak by měl provádět srážku z výplaty podle platných pravidel. Pokud zaměstnavatel nemá na výplaty kvůli dopadům současné situace, může žádat o kompenzace stát. Vám bych doporučila komunikovat s insolvenčním správcem o své situaci. Pokud byste měl stanovenu fixní splátku (splácel byste vy sám, nikoli zaměstnavatel), je možné požádat soud o změnu její výše. Kromě insolvenčního správce, můžete celou situaci konzultovat i s našimi poradci. Možné je položit dotaz přes formulář na stránce www.jakprezitdluhy.cz nebo zatelefonovat na poradenskou linku, tel: 774 392 950, která je v provozu od pondělí do pátky od 8:00 do 18:00.

Magda: Dobrý den, jsem OSVČ na hlavní činnost, musím být se dvěma syny nyní doma. Mám nedoplatky (i manžel jako OSVČ - hlavní činnost a nedoplatky) na sociálním i zdravotním pojištění. Je nějaká šance, že budu mít nárok také na ošetřovné jako všichni ostatní?

Petra Alžběta Baslová: Dobrý den, Magdo,obdoba ošetřovného pro OSVČ je vyplácena Ministerstvem průmyslu a obchodu (žádá se na příslušném živnostenském úřadě). Nejde tedy o klasické ošetřovné, ale kompenzaci pro OSVČ, kteří by na dávky od ČSSZ neměli nárok. Doporučuji se na živnostenský úřad obrátit a žádost podat i ve Vaší situaci. Případně můžete nárok na tuto kompenzaci konzultovat na infolince MPO, tel: 224 854 44, nebo přes webový portál https://pespropodnikatele.cz/.

Oldřich: Dobrý den byl mi stržen z účtu veškerý příjem tj.celkem asi 19000 Kč. Takže mi nezbylo ani na SIPO. Může si to Exekutor dovolit?

Petra Alžběta Baslová: Dobrý den, postup exekutora je bohužel v souladu se zákonem. Exekutor blokuje majetek dlužníka na bankovním účtu, aniž zkoumá, odkud prostředky pocházejí. Pokud jde o výplatu, ze které již exekutor provedl srážku, je možné pokusit se bránit návrhem na částečné zastavení exekuce (doložit, že na účtu nebyly jiné prostředky, než výplata po srážce). Pokud na účet přišla exekuce v době, kdy tam byly prostředky, je možné tyto vybrat až do výše dvojnásobku životního minima, o to je třeba požádat banku a je to možné jen jednou. Dlužník v exekuci bohužel nemůže v současnosti bezpečně využívat bankovní účet, doporučila bych proto zajistit si výplatu peněz jiným způsobem.

Marta: Dobrý den, je mi 50 let . V roce 2016 jsem zažádala o oddlužení, které mi bylo schváleno . Po celou dobu oddlužení plním svou povinnost v rámci mých možností. V únoru letošního roku mi bylo insolvenčním správcem sděleno , že neplním na 30% a proto abych tuto částku do konce oddlužení splnila , musím od března letošního roku začít splácet 8000 kč měsíčně. 5000 Kč se mi strhává pravidelně z výplaty a na 3000 Kč jsme udělali smlouvu s mou dcerou . V březnu byly tyto částky odeslány . Za měsíc duben a asi zřejmě i další měsíce nebudeme schopni tuto podmínku splnit . Pracovala jsem jako kuchařka v restauraci, bohužel jsem dostala výpověď. Můžete mi prosím poradit co mám dělat ??? Jak se mám nyní zachovat. ??? Oddlužení mi končí v únoru 2021 a pokud to bude takto dál pokračovat , nebude v mých silách své závazky splnit . Děkuji

Petra Alžběta Baslová: Dobrý den, Marto,doporučuji celou věc konzultovat s insolvenčním správcem. Pokud nedosáhnete na konci pětiletého cyklu na 30% nikoli vlastní vinou (tedy k nižšímu plnění dojde například v důsledku aktuální krize), je možné osvobození od hrazení zbytku pohledávek i tak získat. Doporučuji dále komunikovat jak se správcem, tak se soudem, snažit se příjem získat, ale nehroutit se a věřit, že to dobře dopadne. Klíčové je plnit alespoň zálohu na odměnu a náklady insolvenčního správce (1089 Kč měsíčně), aby Vám nevznikal nový dluh.

Všechny otázky a odpovědi si můžete přečíst ZDE

Autor: Václav Štefan

Související články