Jak si ČEZ váží svých platících klientů

Publikováno: 2. 5. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Jak si ČEZ váží svých platících klientů
©

Ze všech stran slýchávám, jak si lidé za dluhy můžou sami. Kdyby řádně platili, tak se jim to nestane a basta. Žádné výmluvy, žádné obhajoby tady nemají své místo. Bohužel je velice snadné stát se dlužníkem i u dodavatele jakým je ČEZ a to velice snadno, pokud máte příjem, který Vám jen tak tak pokryje náklady na život bez jakýchkoliv výraznějších výdobytků doby.

Stačí jediná situace. Jedno špatné rozhodnutí. Propočítání záloh, které ve vyúčtování nakonec nestačí na pokrytí výdajů a vznikne nedoplatek. Pro většinu lidí dnes celkem běžná situace. Většina lidí také řeší, jak nedoplatek co nejrychleji zaplatit. Nejsnazší a zároveň nejmíň ohrožující pro rodinný rozpočet je dohoda o splátkovém kalendáři. Ale jestli si člověk myslí, že se domluví na nějaké přiměřené částce, která nebude pro rodinu katastrofální, tak se mýlí. ČEZ má jasná pravidla pro poskytnutí tohoto kalendáře. V první řadě, ať navrhnete, co chcete, tak Vás upozorní, že kalendář lze vystavit pouze na maximálně 4 splátky, což ještě tedy člověk přijme. Až do chvíle, kdy si přečte, že první splátka je skoro polovina dluhu, který člověk má. Dobrá, řekněme, že chápeme, že první platba bude vyšší a budou následovat další, už ponížené platby. Ale pokračujeme dále, následně zjistíme, že za poskytnutí kalendáře, tedy za to, že nám ČEZ laskavě umožní nedoplatek hradit postupně, ale maximálně na 4 splátky, si vybere poplatek 121 Kč, samozřejmě si nezapomene připočítat úroky z prodlení platby, což je také v desítkách korun. A to nejlepší si pro nás náš dodavatel nechá na konec. Platby jsou splatné každého 10. dne v měsíci. Vzhledem k tomu, že jsou většinou vypláceny peníze 15. v měsíci, tak spoustě lidem vyloženě vychází vstříc a ukazují, že mají zájem situaci řešit rozumně.

Bohužel tím výčet absurdit nekončí. Následně na to přijde od toho samého dodavatele, že na plynu má přeplatek také několik tisíc, tak snižují na další rok poplatky a laskavě z přeplatku již vše uhradili, takže následující rok se nikdo nemusí starat o zálohy plynu. Zbytek pošlou poukázkou, abychom měli alespoň na chvíli radost.

V tuto chvíli má člověk pohodu na plynu na celý rok, ale hrozí, že bude dlužníkem na elektřině, protože ČEZ je kolos, který neumí jednat se zákazníky v celém měřítku tak, aby jim skutečně vyšli vstříc.

SOCIÁLNĚ AKTIVIZAČNÍ SLUŽBY PRO RODINY S DĚTMI JSOU FINANCOVÁNY Z INDIVIDUÁLNÍHO PROJEKTU KARLOVARSKÉHO KRAJE -  PODPORA SOCIÁLNÍHO ZAČLEŇOVÁNÍ PŘÍSLUŠNÍKŮ SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝCH LOKALIT V KARLOVARSKÉM KRAJI II.

 

Autor: Tereza Flaková, Terénní sociální pracovnice