Jak Skutečný dárek bojuje s jednou z největších světových hrozeb? Životy zachraňuje arašídová pasta

Publikováno: 13. 12. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Jak Skutečný dárek bojuje s jednou z největších světových hrozeb? Životy zachraňuje arašídová pasta
© PIN

Podvýživa. Hrozba, která stojí za téměř polovinou všech úmrtí dětí do pěti let. Vystavuje je totiž mnohem většímu riziku, že zemřou na běžné infekce, zvyšuje jejich četnost a závažnost a výrazně zpomaluje uzdravení. Léčba a prevence podvýživy je jedním z našich dlouhodobých způsobů pomoci v zemích jižní a střední Afriky. A jako každý rok, i letos nám v tom pomáhá také Skutečný dárek, díky kterému nakupujeme potřebné léky a speciální výživu. I díky Skutečnému dárku tak pomáháme každý rok léčit tisíce nemocných dětí.  

Jednou ze zemí zasažených podvýživou je Demokratická republika Kongo ležící ve střední Africe. Ta je zemí kontrastů. Vedle obrovského přírodního bohatství a nerostných zdrojů je každodenní součástí života v zemi chudoba, boje mezi ozbrojenými skupinami a podvýživa těch nejohroženějších lidí včetně dětí. V DR Kongo Člověk v tísni pomáhá již třináct let a dlouhodobě se věnuje mimo jiné léčbě a prevenci podvýživy u dětí a těhotných a kojících žen.

Jednou z nich je i Bahati. Sedí před svým skromným domem v malé vsi a tiskne k sobě malého chlapečka. Usmívá se, ale ještě před pár měsíci prožívala jedny z nejtěžších chvil svého života, kdy se bála, že její syn nepřežije. Dříve byla Bahatina rodina soběstačná a vyžila z toho, co si vypěstovala. Měli banány, kukuřici, maniok a další plodiny, ze kterých Bahati svým dětem vařila. Rostliny ale napadly škůdci a rodina rázem přišla o úrodu a o zdroj obživy. A Bahati se ocitla v situaci, kdy neměla jak nakrmit své děti. V zemi, kde podle Světového potravinového programu trpí akutní podvýživou více než 3,4 milionu dětí, bojoval se smrtelnou nemocí i její roční syn.  

„Loni do naší vesnice ale přišli zaměstnanci Člověka v tísni a kontrolovali zdravotní stav dětí, aby jim mohli případně pomoci. Mému synovi byl tehdy rok a dva měsíce a vážil jen pět kilo. Byl na tom tenkrát celkově špatně,“ vypráví Bahati. „Člověk v tísni nám dal speciální výživu a další léky a stav mého syna se začalo rychle měnit. Po měsíci už vážil deset kilo a my jsme viděli, že se jeho zdraví celkově zlepšilo.“

Speciální výživa, o které Bahati mluví, je vysoce výživná arašídová pasta Plumpy´ Nut, která pomáhá po celém světě zachraňovat dětské životy. Podvyživené děti mají problém s příjmem běžné potravy, zároveň je ale potřeba, aby rychle přibyly na váze.  

A právě Plumpy’Nut je svou účinností nejlepší dostupnou zbraní při boji proti akutní podvýživě. Stačí totiž jen tři sáčky této pasty po dobu šesti až osmi týdnů a tělo se začne uzdravovat. A pomáhat v boji s podvýživou může úplně kdokoliv. Jeden ze Skutečných dárků na charitativním e-shopu se právě na léčbu podvýživy zaměřuje. Zakoupení darovacího certifikátu v hodnotě 1300 korun nám totiž umožní nakoupit 150 sáčků arašídové pasty a pomoci tak jednomu dítěti.

Při naší práci přistupujeme k řešení problémů komplexně a vždy se snažíme řešit příčinu a jinak tomu není ani v případě boje s podvýživou. Soustředíme se na prevenci uvnitř komunit i následnou léčbu ve zdravotních střediscích. Nejohroženějším lidem pomáháme najít způsob, jak rozšířit svůj jídelníček, či jak zlepšit hygienické podmínky a propojujeme pomoc v oblasti zemědělství, výživy, přístupu k nezávadné pitné vodě a správné hygieny. V loňském roce jsme jen v DR Kongo poskytli léčbu, nebo informace o tom, jak podvýživě přecházet 3.270 lidem.

To bylo možné také díky dárcům, kteří si zakoupili Skutečný dárek. Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat.


Autor: Markéta Zemánková

Související články