Jak snadno a rychle přijít k novému dluhu

Publikováno: 9. 12. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Jak snadno a rychle přijít k novému dluhu
©

Obchod s dluhy je v České republice častý jev, lze se o něm dozvědět denně z novin či z televize. Přímý dopad na situaci lidí, kterých se to týká, si může každý z nás těžko představit. Proto jsem se rozhodla jeden druh neúměrného nárůstu dluhu objasnit na příkladu paní Žofie (jméno je změněné). Paní Žofie je běžný občan, který se snaží plnit své závazky, dochází do zaměstnání a žije spořádaným životem. Před pár lety si vzala mobilní paušál, který pravidelně splácela. Jedno období bylo natolik chaotické a navíc také finančně náročné, že paušál nebyl zaplacen a dluh z paušálu převzala vymáhací společnost, která jej dala k exekuci.

To samozřejmě nikoho nepřekvapuje, až do této chvíle je veškerý postup běžný a řekla bych i přijatelný. Paní Žofii se exekuce splácela formou srážek ze mzdy a ta díky své práci svůj původní dluh ve výši Kč 3 000, který se vyšplhal na Kč 26 500, splatila.

Překvapení však nastalo, když po splacení paní Žofie zjistila, že se na plat objevila další exekuce. Po vyžádání dokumentů na soudě paní Žofie zjistila, že dluží dalších Kč 4 000, které se vyšplhaly na Kč 19.000. Dluh, který je od té samé mobilní společnosti a posléze té samé vymáhací společnosti. A proč má najednou nový dluh, když ten původní splatila? Řešení je prosté, ačkoliv pro nás, obyčejné smrtelníky, těžko pochopitelné. Vymáhací společnost původní dluh v celkové výši Kč 7 000 rozdělila na jistinu a úroky. Tedy na Kč 3 000 a na Kč 4 000 a každou částku začala exekutorská firma zvlášť vymáhat. Díky „lidskému přístupu“ vymáhací společnosti paní Žofie za dluh Kč 7 000 platí Kč 45 000. Že to není ani možné?

Pracovník dluhové poradny vysvětluje celou situaci následovně: „Společnost/věřitel může zvlášť vymáhat jednotlivé části dluhu a stává se tak poměrně často. Kdyby jedna část ještě nebyla doplacená, byla by možnost dluh sloučit k jednomu Exekutorskému úřadu a zbavit se tím poplatků za práci druhého Exekutorského úřadu, ale vzhledem k tomu, že jedna částka je uhrazená, řízení je tedy ukončeno, není již co slučovat.„

Na závěr si nemohu odpustit malé zamyšlení: Napadlo by mě, že by můj dluh mohl být rozdělen? Nemohla bych jednou být tím nekonečným dlužníkem i já?

 

SLUŽBA TERÉNNÍ PROGRAMYJE FINANCOVÁNA Z INDIVIDUÁLNÍHO  PROJEKTU  KARLOVARSKÉHO KRAJE -  "PODPORA SOCIÁLNÍHO ZAČLEŇOVÁNÍ PŘÍSLUŠNÍKŮ SOCIÁLNĚ VYLOUČENÝCH LOKALIT V KARLOVARSKÉM KRAJI."

 

 

Autor: Jarmila Fialová, Terénní pracovnice