Jaký dopad má válka na starší lidi a osoby se zdravotním postižením na Ukrajině

Publikováno: 1. 10. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Jaký dopad má válka na starší lidi a osoby se zdravotním postižením na Ukrajině
© Iva Zimova

Východní Ukrajina čelí od roku 2014 alarmující humanitární situaci. Ještě před ruskou invazí na Ukrajinu se mnoho starších lidí a osob se zdravotním postižením potýkalo s problémy, jak se dostat do bezpečí a získat přístup k humanitární pomoci. Tyto zvlášť zranitelné osoby mají omezené fyzické a finanční možnosti, které jim neumožňují tyto oblasti opustit a vydat se do bezpečnějších míst. 

Podle odhadů zprávy OCHA má 13 procent lidí, kteří na Ukrajině potřebují humanitární pomoc, zdravotní postižení. Nyní s eskalací bojů, leteckými útoky a přítomností ruských jednotek v zemi jsou starší lidé a osoby se zdravotním postižením vystaveni vysokému riziku úmrtí, mají zhoršený přístup k bezpečné evakuaci a chybí jim důstojné přístřeší a přístup k humanitární pomoci.

Když dojde k bojům, většina lidí spěchá, aby se přesunula do bezpečných oblastí a zajistila tak bezpečnost pro sebe, své rodiny a blízké. Pro mnoho starších lidí a osob se zdravotním postižením je to však buď nepraktické, nebo velmi komplikované.

Evakuační plány navrhované úřady bohužel často nejsou koncipovány tak, aby přesun do bezpečí umožnily právě těmto skupinám obyvatelstva. Osoby se zdravotním postižením se často nemohou dostat na nádraží a do krytů, které jsou pro osoby s omezenou pohyblivostí často nepřístupné. V důsledku toho mnoho starších osob a osob se zdravotním postižením neví, jak se dostat k dopravě a pomoci.

Člověk v tísni poskytuje pomoc starším lidem a osobám se zdravotním postižením v různých oblastech Ukrajiny. V Pavlohradu v Dněpropetrovské oblasti podporujeme místní neuropsychologickou nemocnici, která se kvůli bezpečnostní situaci a aktivním bojům v oblasti přestěhovala z Barvínkove v Charkovské oblasti. Nemocnice se usídlila v budově, kterou v Pavlohradu poskytly místní úřady. 

„Budova neuropsychologické léčebny v Barvínkove dnes utrpěla škody a je částečně zničena. Přestěhovali jsme se těsně před jejím ostřelováním. Evakuovali jsme 87 lidí s postižením, kteří v nemocnici pobývali, a 50 našich zaměstnanců, kteří se nyní starají o pacienty zde v Pavlohradě," říká Michail, ředitel nemocnice.

Zaměstnanci nemocnice se snaží o své pacienty na novém místě co nejlépe postarat. Bylo náročné všechny evakuovat a zabydlet se v novém prostředí. Zaměstnanci nemocnice se snaží vytvořit podobné podmínky, jaké měli v Barvínkove, ale za současných okolností je to jen stěží zvládnutelné.

„Líbí se mi tu, je to tu příjemné. Ale chci se vrátit do naší krásné Barvínkove. Tam jsme se schovávali ve sklepě, bylo to děsivé. Ale doufám, že válka skončí a já se budu moci vrátit," svěřuje se Viktorie, pacientka nemocnice.  


Autor: PIN

Související články