Jaro v Klubu matek

Publikováno: 12. 5. 2011 Doba čtení: 2 minuty
©

Jarní aktivity ústeckého Klubu matek, MC Stromeček byly různorodé. Byly jsme v kině na filmu o dětských právech, popovídaly si o tom, conás štve a trápí v našem městě a zda bychom mohly samy něco změnit.

S maminkami z Klubu matek jsme koncem března navštívily školní projekci FF Jeden svět a shlédly pásmo krátkých filmů s tématikou dětských práv. Maminky nejvíce zasáhla výpověď devítileté holčičky Anny z Albánie, která namísto školní docházky tráví každý den v dopravní zácpě, kde myje řidičům čelní skla jejich aut. Maminky se pak v Klubu matek zamýšlely nad tím, jak moc je vzdělání jejich dětí důležité a i přes to, že jejich životní standard je na velmi nízké úrovni, neposlaly by své děti místo školní docházky pracovat.

 

V Klubu matek proběhl v březnu také malý workshop, jakási "vykopávací aktivita" projektu kolegyně z programu Kappo s názvem "Vzkazy na zeď města".

Šlo o vzájemné předávání si informací ohledně postojů k městu, kde žijeme a problémů, které z života v něm vyvstávají a jak k jejich řešení můžeme přispět i my samy - jako ženy a matky.

Cílem aktivity je zvýšení motivace matek - našich klientek, ke změně vlastních životních podmínek. Je užitečné, že se také můžeme opřít o bakalářský projekt - výzkum studentky PF UJEP Pavly Kubátové, jenž spočívá právě v rozhovorech s těmito matkami o jejich motivovanosti své životní podmínky změnit k lepšímu.

Matky v rámci workshopu živě odpovídaly na dotazy, pokoušely se formulovat své vlastní stížnosti, které by rády zveřejnily na pomyslné „zdi města“. Máme tak několik zajímavých témat, která budeme v květnu dále rozvíjet.

Shodou okolností budeme moci tyto konkrétní stížnost, požadavky a připomínky matek v blízké době artikulovat na setkání zástupců neziskových organizací, sestavující materiál pro vznik samostatného dotačního programu prorodinné politiky města Ústí nad Labem.

 

Autor: Alžběta Říhová, KOO Klubu matek, KOO předškolního zařízení