Jaro v Nízkoprahovém klubu Nový svět

Publikováno: 19. 5. 2011 Doba čtení: 3 minuty
Jaro v Nízkoprahovém klubu Nový svět
© Foto:

Čas od času proběhne Matiční ulicí nějaký člověk s foťákem či kamerou v ruce a pak se někde objeví článek, že proslulá ulice je mrtvá a pustá. A pro koho tedy vlastně my tam jsme a co tam vůbec děláme? ...atd...atd.

Ano, z ulice se odstěhovaly poslední dvě rodiny. Ale Nový Svět a přilehlé ulice jsou plné dětí a to, že do klubu denně dochází 30 až 40 dětí, je toho jasným důkazem. A co tedy vlastně děláme?

Průběžně plníme aktivity projektu NROS Pomozte dětem „Není nám volný dětí čas volný“. V ještě zimním nepříznivém počasí mohly děti kromě jiného využít nový multifunkční hrací stůl, fotbálek, pingpongový stůl. Do montáže se s vervou zapojili starší kluci. Přestože s takovou prací nemají žádné zkušenosti, zadařilo se – stoly pevně stojí a denně slouží svému účelu. S pomocí dobrovolníka si děti samy vyrobily věšáky do klubovny a mají z nich mnohem větší radost, než kdyby se koupily.

Těší nás, že děti pilně docházejí na úkoly a přípravu do školy, tuto možnost jim nabízíme denně od 13 do 14 hodin. Za odměnu pro ty nejpilnější a jako motivaci pro ně i další děti jsme navštívili ZOO v Děčíně. Součástí prohlídky byl i interaktivní doprovodný program a samozřejmě závěrečné řádění v odpočinkové zóně.

S příchodem jara jsme se jako již tradičně vrhli na úklid okolí klubu, abychom mohli tento prostor využívat pro různé aktivity v terénu, protože bohužel v blízkosti klubu není žádné hřiště nebo travnatá plocha, kde by si děti mohly bezpečně hrát.

Přínosem a velkou pomocí jsou pro nás šikovné studentky a dobrovolníci, díky nimž může být nabídka klubových aktivit pestřejší: od hraní různých didaktických a sportovních her přes pilování ČJ a AJ až k oblíbenému florbalu. A hra s opravdovými florbalkami – to už je skoro profi záležitost!

V rámci pravidelných dílen si děti upekly, krásně nazdobily a nakonec s velkou chutí zbaštily velikonoční medové perníčky. Tyto byly původně určené k výzdobě, ale nevadí – chutnaly.

Průběžně si děti vždy upečou nějakou dobrotu a pyšně si ji odnesou na ochutnání domů i s receptem a vždycky nás potěší, když se děti pochlubí, že recept využily a s pečením doma pomáhaly mamince.

Ohromným zážitkem byl pro ně beatboxový workshop pod vedením En.Drua – ústeckého beatboxera, kterého děti znají i z TV. S úžasem sledovaly, jaké různorodé zvuky se dají vykouzlit jen za pomoci úst a mikrofonu. Měly možnost si vytvořit vlastní skladbu – na jejím vzniku se svým hlasem podílely všechny děti od nejmenších holek až po velké kluky. A bylo to famózní!

Chystáme se na festival SAVORE v Krásné Lípě, tak děti pilně trénují. V rámci spolupráce s dalšími neziskovkami své první vystoupení se ctí zvládly i malé orientální tanečnice.

Terénními aktivitami se snažíme oslovit i děti ze vzdálenějších míst v lokalitě. Vezmeme míče, švihadla, obruče, gumy a mluvíme s nimi, hrajeme si. A to je ten nejlepší způsob, jak jim místo lelkování a běhání na ulici můžeme nabídnout pro ně dosud nepoznané možnosti trávení volného času. Daří se to – děti se pak přijdou do klubu podívat a často se vracejí.

Takže se spolu každý den scházíme, mluvíme spolu, učíme se, kreslíme hrajeme si, tancujeme, smějeme se, občas se dohadujeme, zlobíme – zkrátka spolu úplně normálně žijeme.

Mrtvá a pustá Matiční ulice?

No jak pro koho.

Autor: Alena Malátová, ředitelka Nízkoprahového klubu Nový svět