„Je to moje úplně první soutěž, ale rozhodně ne poslední!” - jak sport spojuje děti v Sýrii

Publikováno: 28. 6. 2022 Doba čtení: 2 minuty
„Je to moje úplně první soutěž, ale rozhodně ne poslední!” - jak sport spojuje děti v Sýrii
© Mohammed Ali

Konflikt v Sýrii donutil miliony lidí utéct z domova a hledat bezpečnější místo, kde by mohli žít. Mnohdy se museli usídlit v místech, kde žijí lidé s odlišnou kulturu a jinými zvyky. Pro společné soužití je proto důležité, aby se starousedlíci i nově příchozí navzájem poznali a navázali kontakty. Jednou z možností, jak tomu dopomoci, jsou i sportovní akce. Na severu Sýrie organizujeme různé společné aktivity, jednou z těch posledních byl basketbalový turnaj pro děti. Třídenního basketbalového klání se zúčastnily čtyři týmy.

„Basket miluju! Hlavně, když ho můžu hrát s kamarády," říká čtrnáctiletý Yamaan, který se turnaje zúčastnil. Nadšený byl i jeho kamarád Mohamed, který předtím nic podobného nezažil. „Je to moje úplně první soutěž, ale rozhodně ne poslední! Mám radost a jsem pyšný, protože je tu i moje máma, která mě povzbuzuje,” popisuje Mohamed dojmy z turnaje.

Turnaj baví jak účastníky, tak i jejich rodiče a diváky. „Spousta rodičů své děti ve sportu podporuje. Jeden otec mi třeba říkal, že už dlouho žádné basketbalové utkání neviděl. A že se mu díky tomu vybavily hezké vzpomínky z minulosti,” vysvětluje basketbalový trenér Alhussin.

Basketbal posiluje soudržnost komunity

Sport a soutěžení děti moc baví. „Líbí se mi ta rivalita mezi hráči a zároveň spolupráce v týmech. Rodiče chtějí, abych s basketbalem pokračoval,'' říká Yamaan a dodává: „Každý hráč má v týmu určitou roli a bez vzájemné spolupráce všech bychom nemohli zvítězit.”

Jak vysvětluje trenér Alhussin, trénovat basketbal není jen o sportu, je důležitý i jinak. „V basketbalu existují určité morální zásady, které se hráčům snažím vštípit. Včetně toho, aby se dívali na všechny ostatní stejně bez rozdílu. Ať už jde o barvu pleti, rasu, náboženství, nebo cokoliv jiného. A také aby se naučili přijímat výsledek, ať už je jakýkoliv.”

Díky Evropskému nástroji sousedství (ENI) podporujeme v severní Sýrii lidi, kterým do života nadále zasahuje vleklý válečný konflikt.

Autor: PIN

Související články