Jeden svět bezpečně blízko!

Publikováno: 24. 3. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Jeden svět bezpečně blízko!
© Foto: Jeden svět

Identita a její různé podoby v globalizovaném světě 21. století – to je téma, které se rozhodl prozkoumat letošní festival filmů o lidských právech Jeden svět pod heslem Bezpečná blízkost. Jeden svět v Ústí nad Labem se letos uskuteční od 25. do 29. března v Hraničáři. Kromě 11. výjimečných dokumentárních filmů festival přináší i celou řadu diskusí a bohatý doprovodný program.

Festival se snažíme zpřístupnit co největšímu počtu lidí, bez ohledu na postižení, věk či jiný mateřský jazyk, letos uvedeme čtyři filmy s titulky pro neslyšící a dva filmy s audiokomentářem pro zrakově postižené.

Slavnostně festival zahájíme polským snímkem Bezpodmínečná láska, který nás vtáhne do intimního dialogu mezi mladým gayem a jeho babičkou o svobodě volby a naplnění tradičních povinností. Úvodní večer dále uvedeme divácky velmi úspěšný dokument Příběh cesty kolem světa. Tento autorský snímek německého páru ukazuje, jak může vypadat cestování přes celou zeměkouli jenom prostřednictvím stopování. Netradiční pohled na prostředí extremistických skupin poskytne dokument Exit – dát extremismu sbohem. V bloku českých dokumentů uvedeme snímek přibližující českou dezinformační mediální scénu Dobré zprávy a příběh chlapců školního věku s problémovým chováním Volání divočiny. Oba filmy jsou s audiokomentářem pro slabozraké a nevidomé a po debatě s vedoucí střediska Tyfloservis s.r.o. si diváci mohou vyzkoušet jaké to je žít se zrakovým postižením.

Na obří skládku vyřazené evropské elektroniky v africké Ghaně a jedno z nejjedovatějších míst na světě nás zavede dokument Vítejte v Sodomě. Americký dokument Reds, do toho! se dotkne velmi citlivého tématu znásilnění a šikany na sociálních sítích. Diváci budou mít možnost debatovat s Mgr. Klárou Kalibovou, PhD. ředitelkou spolku In IUSTITIA, který pomáhá obětem trestných činů. Ve čtvrtek uvedeme snímek Rekonstrukce Utøyi, který získal zvláštní cenu poroty mezinírodní soutěže na festivalu v Praze. Láska a prázdná slova, příběh o síle lásky, která přetrvává tváří v tvář nevyléčitelné Alzheimerovy choroby doplní debata s pracovnicí domu sociálních služeb v Dubí, Mgr. Kateřinou Zemanovou. Další oceněný snímek Začít znovu je český příběh profesionálního sňatkového podvodníka a jeho poslední oběti, která s ním i po odhalení pravdy pokračuje ve vztahu a čeká na něj, až se vrátí z vězení. O dokumentu přijede debatovat režisérka Eva Tomanová.

Poslední dokument O čem sní pankáči, diváky zavede do Indonésie, kde je společnost stále připravená trestat takové prohřešky, jakými jsou svobodné myšlení, tetování nebo číro na hlavě. Výběr filmů na téma Bezpečná blízkost nebyl jednoduchý, hlavní koordinátorka festivalu v Ústí nad Labem dodává, že „Příběhy našich hrdinů jsou někdy všední, někdy neobyčejné. Snad ani jednou se však neobejdou bez otázky – jak blízko si koho můžu pustit, abych se ještě cítila dobře. A není tohle už moc?“.

Tradiční součástí Jednoho světa jsou školní projekce. „Letos je o projekce velký zájem a termíny nám rychle mizí. Tak stejně jako minulý rok povedou debaty se studenty proškolení moderátoři a zajímaví hosté, odborníci v dané problematice. Jedním z těchto hostů bude Tomáš Racek, který se objeví jako host k filmu Follow me. Tento film patří v letošním roce mezi top filmy a jeho promítaní se uskuteční ve více termínech.“ dodává koordinátorka školních projekcí Lenka Stiborová.

I letos Jeden svět nabízí doprovodný program, výstavu fotografií studentů Gymnázia Jateční „Bezpečná blízkost“ na plotě Lidové části Severočeské vědecké knihovny, výstavu v Hraničáři, koncerty studentských kapel nebo festivalovou rozcvičku v sadech Bedřicha Smetany. Festival vyvrcholí v pátek 29. března ve 22 hodin, kdy se diváci mohou těšit na koncert kapely Please the trees.

Festival Jeden svět v Ústí nad Labem pořádá společnost Člověk v tísni – pobočka Ústecký kraj ve spolupráci s Veřejným sálem Hraničář a se studenty Gymnázia Jateční a Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Festival se koná pod záštitou doc. RNDr. Martina Baleje, Ph.D., rektora Univerzity J. E. Purkyně a je podpořen Ústeckou komunitní nadací z prostředků fondu RENESANCE Martina Hausenblase.

Více informací o programu naleznete na webu a facebooku.

 

Autor: Nikola Fialová Seifrtová, Mediální koordinátorka festivalu Jeden svět v Ústí nad Labem