Jeden svět odhaluje kompletní filmový program

Publikováno: 1. 3. 2023 Doba čtení: 1 minuta
Jeden svět odhaluje kompletní filmový program
© Jeden svět

Pětadvacátý ročník Jednoho světa představuje letošní program. Ročníkové téma Cena bezpečí se v různých podobách promítne ve snímcích všech soutěžních i nesoutěžních kategorií.

Festival letos představí 75 celovečerních dokumentů a 10 snímků ve virtuální realitě. Nabídne debatní program s hosty*hostkami z celého světa nebo krátké filmy pro děti.

Festival zahájí snímek Překonat temnotu, natočený kolektivem ukrajinských filmařů*filmařek během prvních týdnů války. Příběhová mozaika, pod níž je podepsaný autorský kolektiv Kinodopomoha, přináší mrazivá svědectví ukrajinského lidu čelícího ruské invazi. Snímek do Prahy doprovodí producentka Olga Beskhmelnytsina a jeden z režisérů Yegor Troyanovsky. Zahajovací ceremoniál jubilejního pětadvacátého ročníku Jednoho světa proběhne tradičně v Pražské křižovatce.

Divačky*diváci se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce (Mezinárodní soutěž, Česká soutěž, Máte právo vědět), k nimž nově přibude soutěžní kategorie pro VR filmy Jeden svět interaktivně. Festival kromě toho však nabídne také 7 tematických kategorií, které filmy sdruží do sekcí Nová božstva, Síla žen, Ukrajina, Udržitelnost, Vztahy, Vykořenění a Sítě.

Na jaké filmy se letos těšit?

Dvacátý pátý ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět proběhne ve 28 městech po celém Česku od 22. března do 2. dubna. V Praze se diváci a divačky mohou těšit na festival od 22. do 30. března.

Autor: Jeden svět

Související články