Jeden svět odhaluje první filmy letošního ročníku

Publikováno: 8. 2. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Polské modlitby, Hanka Nobis
© Foto: Člověk v tísni

Festivalové téma Cena bezpečí se na 25. ročníku Jednoho světa promítne do všech vybraných soutěžních i nesoutěžních snímků. Mezi vybranými filmy nebude chybět svědectví z Ukrajiny, dokumentární pohled do nekonvenčních vztahů ani nejnovější snímek o vraždě slovenského novináře a jeho snoubenky. Novinkou bude soutěžní kategorie určená projektům ve virtuální realitě.

Ke každému filmu festival plánuje speciální diskuze s hosty a hostkami z celého světa, aby filmy a jejich témata zasadil do širšího kontextu. Probíhat bude nejen více různých druhů diskuzí, celý debatní program bude mít i vlastní dramaturgii.

Nejen Česká soutěž

Slovensko si v únoru připomene pět let od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. K případu sahajícímu přes mafii až do vrcholné politiky se ve filmu Kuciak: Vražda novináře vrací režisér Matt Sarnecki. V sekci Česká soutěž festival uvede i snímek BLIX NOT BOMBS. Režisérka Greta Stocklassa se v něm vydá za mužem, který kdysi stál po boku nejmocnějších vládců planety a měl za úkol zjistit, zda režim Saddáma Husajna v Iráku vlastní zbraně hromadného ničení.

Do nejsevernějšího města světa vyrazí ve filmu Návštěvníci režisérka Veronika Lišková. Sleduje v něm antropoložku Zdenku Sokolíčkovou, která zjišťuje, proč najít nový domov na Špicberkách není zdaleka snadné. Za hranice Česka publikum zavede i dokument režiséra Tomáše Kratochvíla Pongo Calling, v němž romský řidič kamionů Štefan Pongo bojuje proti předsudkům a diskriminaci vůči Romům napříč Evropou.

Že může mít láska mnoho podob, ukazuje snímek Šťastně až na věky režisérky Jany Počtové. Dokumentární sondu do intimních vztahů přinese i režisérka Soňa G. Lutherová. Ve filmu Šťastný člověk sleduje příběh rodiny, kde jeden z rodičů prochází procesem tranzice.

Co následuje poté, když někdo prolomí mlčení? Odpověď hledá režisér Mikoláš Arsenjev ve snímku Po prolomení ticha, v němž sleduje spoluzakladatelku iniciativy Ne!musíš to vydržet, upozorňující na sexuální obtěžování a zneužívání moci na českých uměleckých vysokých školách. Snímek Naděje až do konce Veroniky Stehlíkové přiblíží příběhy lidí, kterým do života zasáhla amyotrofická laterální skleróza. Období pandemie koronaviru v letošním výběru dokumentů v časosběrném snímku Stop Time připomene režisér David Čálek.

Svědectví z Ukrajiny i virtuální realita

Vzhledem k tomu, že brzy uplyne rok od ruské invaze na Ukrajině, nemůže neutichající agresi přehlížet ani Jeden svět. Jednu z tematických sekcí proto věnuje právě Ukrajině. Uvede například snímek Překonat temnotu natočený kolektivem ukrajinských tvůrců a tvůrkyň, kteří přinášejí výpověď o každodenním životě uprostřed zuřícího konfliktu.

Co všechno je člověk schopen udělat pro pocit bezpečí? Netradiční odpověď přináší režisérka Coco Schrijber ve filmu Je to jenom tvoje vina zařazeném do Mezinárodní soutěže. V soutěžní kategorii Máte právo vědět režisér Adithya Sambamurthy diváky a divačky ve filmu Žurnalistka a její žalářníci vezme na historicky první soudní proces proti členům syrského režimu Bašára Asada za zločiny proti lidskosti. Snímek bude mít na festivalu světovou premiéru a doprovodí ho protagonistka Luna Wafta.

Současnou krizi ve finském sektoru péče o seniory i to, jak k nim společnost přistupuje, popisuje režisérka Susanna Helke ve snímku Nelítostné časy, konejšivé hlasy zařazeném do tematické sekce Vztahy. Jeden svět neopomene ani téma energetické krize a udržitelnosti. Do jakých problémů se lidstvo může v budoucnu dostat kvůli ropnému průmyslu, napoví v dokumentu Nasáklí ropou režisérka Emma Davie. Kategorie Nová božstva nabídne snímek Polské modlitby režisérky Hanky Nobis sledující cestu mladého Poláka vedoucí od konzervativního křesťanství a homofobních názorů ke zpochybňování existence Boha.

V posledních letech si v dokumentárním filmu získává neodmyslitelné místo i virtuální realita. V letošní soutěži uvede například snímek Spojeni se Zemí Anny Mauersberger a Niki Smit, který diváctvo postaví před škody způsobené planetě rychlou expanzí lidstva. Jak vypadá život v nechvalně známé věznici pro politické vězně uprostřed venezuelského hlavního města, ukáže interaktivní projekt Ve vězení El Helicoide.

Autor: Člověk v tísni

Související články