Jeden svět chystá projekce v letních kinech

Jeden svět chystá projekce v letních kinech

Publikováno: 17. 5. 2021 Doba čtení: 2 minuty

V březnu 2020 byl Jeden svět prvním filmovým festivalem, který s ohledem na hygienicko-epidemiologickou situaci musel přerušit projekce v kinech a přejít do online formátu. I na podzim, kdy festival pokračoval, zasáhla vládní nařízení do projekcí především v regionech. 

Po měsících plných nejistot a komplikovaných příprav, kdy dlouho nebylo jasné, za jakých podmínek budou moci kulturní akce v tomto roce probíhat, se organizátoři rozhodli, že v roce 2021 proběhne Jeden svět převážně online. I díky tomu vznikla nová platforma www.jedensvetonline.cz, kde od 10. května do 6. června divačky a diváci najdou více než 100 filmů letošního programu a debaty. 

Nyní se mohou těšit na projekce a diskuse opravdu živé. Od 20. do 28. května organizátoři chystají projekce ve vybraných letních kinech. Ty budou probíhat za přísného dodržování veškerých vládních a hygienických nařízení. Více informací najdete na www.jedensvet.cz.

„To, v co jsme intenzivně doufali, se opravdu stane skutečností. A sice, že se nám povede uspořádat i několik desítek venkovních projekcí a doprovodných akcí nejen v Praze, ale i v mnoha dalších městech po celé České republice. Z Jednoho světa se tak stává první festival, který se z online prostředí podívá opět i do toho fyzického – ať už v letních kinech, nebo autokinech,“ říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Dodává, že všem divákům bude i nadále do 6. června přístupná videotéka. „Je nám jasné, že ne každý bude moci přijít do kina, anebo to do města, kde se živá projekce uskuteční, bude mít blízko, proto se dál lidé mohou koukat na filmy odkudkoliv online na jedensvetonline.cz,“ uzavírá Kamenický.

„Je nám jasné, že ne každý bude moci přijít do kina, anebo to do města, kde se živá projekce uskuteční, bude mít blízko, proto se dál lidé mohou koukat na filmy odkudkoliv online na jedensvetonline.cz"

Program projekcí v letních kinech a autokinech mohou diváci a divačky najít už teď na stránkách festivalu. Prostor bude patřit hlavně premiérám zahraničních i českých filmů.

„Českou premiéru bude mít nový film Heleny Třeštíkové o postarší prostitutce Anny, který uvádíme exkluzivně na přání tvůrců pouze během venkovních projekcí. Stejně tak film Zákon lásky od čerstvé držitelky Českého lva Barbory Chalupové, který pojednává o nedávno eskalovaném parlamentním boji za manželství pro LGBT lidi. Film uvedeme ve světové premiéře. A svou distribuční premiéru si u nás odbydou úspěšné filmy Jak Bůh hledal Karla Víta Klusáka a Filipa Remundy nebo Bílá na bílé od Viery Čákanyové. Všechny české filmy se poprvé dočkají regulérního publika, režiséři jsou naprosto nadšení, že své filmy budou moci konečně sdílet i mimo online prostor,“ říká programový ředitel festivalu Jeden svět Ondřej Moravec.

Hlavní slogan letošního Jednoho světa „Vypadáváš“ reflektuje příležitosti a hrozby přesunu našich životů do online prostředí v časech pandemie. Díky letním kinům naplní také slib, že nebude poskytovat filmy jen pro lidi na internetu, ale také divákům a divačkám, kteří z jakéhokoliv důvodu online nemohou anebo nechtějí být. Festival tím zůstává věrný svému hlavnímu cíli – spojovat lidi prostřednictvím dokumentárních filmů, a to bez ohledu na nepřízeň okolností a dramatické proměny formátu festivalu.


Autor: Nikola Páleníčková

Související články