Jeden svět v plném proudu!

Publikováno: 8. 3. 2019 Doba čtení: 3 minuty
Jeden svět v plném proudu!
© Jeden svět

Kdo jsem a kam patřím? Odpovědi na tyto otázky jsou v době politických krizí, rozdělené společnosti a na prahu nevratné klimatické změny stále složitější. O to více potřebujeme najít vlastní identitu, která nám dává pocit jistoty a bezpečí. Jak chápat sama sebe, odlišit se  od  ostatních a nevytvořit přitom ve společnosti hlubokou propast?

Po tom pátrá 21.  ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který se koná od 6. do 17. března v Praze a poté v dalších 35 městech po celé České republice.

Motto Bezpečná blízkost odkazuje na stav, kdy si lidé ve společnosti, ač je každý jiný, dokáží porozumět a naslouchat. „Nenávistné šermování s identitou se stalo zbraní v rukou některých médií a politiků, kteří se snaží poštvat jednu skupinu proti druhé. Vzniká tak propast – my versus oni. Chceme zjistit, co nás od sebe navzájem odlišuje; najít to, co nás spojuje a skrze co si můžeme být bezpečně blízko,“ říká ředitel Jednoho světa Ondřej Kamenický. 

Podívejte se na program Jednoho světa a vyberte si z více než 117 dokumentů ve 14 tematických kategoriích z 51 zemí světa nebo nějakou z 20 letošních premiér.

Program po dnech i informace o jednotlivých filmech naleznete ZDE.

Členové Klubu přátel Člověka v tísni, kteří posílají pravidelné příspěvky, mají pro pražské projekce k dispozici tři lístky na některé filmy zdarma. Veškeré informace o pražských projekcích naleznete ZDE a o projekcích v dalších městech ZDE.

A co letos nevynechat?

Po loňském fokusu na Spojené státy se tentokrát zaměříme na Rusko a zejména na jeho proměnu po nástupu Vladimira Putina do funkce prezidenta. V mezinárodní premiéře uvedeme dokument Novaja – příběh prestižního deníku Novaja Gazeta, jemuž se po roce 2000 začali ztrácet novináři. 

Mistr gonzo-dokumentu v Praze

Za pár let se stal na americké dokumentární scéně respektovaným tvůrcem, získal prestižní ocenění Emmy i nominaci na Oskara. Jeho gonzo styl připomíná spíše hrané filmy, zároveň je ale velmi naturalistický. Matthew Heineman v rámci retrospektivy představí nejen své úspěšné filmy Země kartelů (2015) a Město duchů (2017), ale i novou doku-sérii Obchod.

Kdo zabil tajemníka OSN?

18. září 1961 se nad tehdejší Severní Rhodésií zřítilo letadlo, v němž cestoval i generální tajemník OSN Dag Hammarskjöld. Nehoda, nebo sabotáž? Vyšetřování se vleče, protože by mohlo odhalit ještě horší věci než příčinu smrti oblíbeného švédského politika a zastánce nezávislosti afrických národů. Rozkryje celou konspirační síť dánský režisér a autor dokumentu Odložený případ Hammarskjöld Mads Brügger

O krabech a lidech

Zatímco tisíce krabů ladně proplouvají Tichomořím, tisíce lidí na Vánočním ostrově takové štěstí nemají. Patří mezi neregulérní migranty, které Austrálie zadržuje na málo obydlených ostrovech daleko od pevniny. Australský model detenčních táborů předkládají odpůrci migrace často jako vzor pro Evropu. Tuší ale někdo, jaké vlastně panují v táborech podmínky? Svědectví podá Poh Lin Lee, psychoterapeutka a protagonistka filmu Ostrov hladových duchů.

Budeme mít v Praze držitele Oscara? 

V pětičlenné nominaci na nejlepší celovečerní dokument najdeme také dva filmy, které uvedeme na letošním Jednom světě: Hale County ráno i večer (Hale County This Morning, This Evening) a Nerovná jízda (Minding The Gap). 

Tipy na další filmy naleznete ZDE a pokud Vás zajímají letošní premiéry, tak TADY se můžete podívat na jejich přehled.

Jeden svět je festivalem pro všechny. Rodičům s dětmi, osobám se znevýhodněním a seniorům nabízíme projekce speciálně uzpůsobené jejich potřebám. Takzvané MamaTata kino, relaxované projekce a projekce pro neslyšící či nevidomé a osoby se zrakovým postižením jsme nabízeli již v loňském roce. Letošní novinkou jsou speciální projekce pro seniory. Ty budou probíhat buď v brzkých odpoledních nebo dopoledních hodinách a díky spolupráci s Autonapůl budeme moci seniory vyzvedávat přímo v domovech důchodců a vozit je na promítání, dle jejich výběru.

Součástí letošního festivalu je také bohatý doprovodný program.

Autor: Člověk v tísni

Související články