Jeden svět v Plzni navštívilo na dva tisíce diváků

Publikováno: 24. 3. 2013 Doba čtení: 2 minuty
Jeden svět v Plzni navštívilo na dva tisíce diváků
©

Plzeň, 24. 3. 2012 – Přes tři desítky projekcí filmů pro veřejnost, dvě desítky školních projekcí, tři besední odpoledne, čtyři hudební koncerty, dvě výstavy, tři promítací místa a na dva tisíce diváků. To jsou základní čísla regionální části patnáctého ročníku mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který v uplynulém týdnu proběhl v Plzni. „Letošní návštěvnost nás hodně potěšila, u velké části filmů bylo hodně zaplněné hlediště, minimálně v pěti případech bylo zcela vyprodáno,“ pochvaluje si Lenka Meteláková Pekařová z pořádající společnosti Člověk v tísni. Zhruba polovina návštěvnosti připadá na dopolední školní projekce, druhá pak na odpolední program pro veřejnost.

Festival Jeden svět nenabízí divákům pouze shlédnutí vybraných dokumentů, ale snaží se také nabídnout prostor přemýšlení o jejich tématech a po projekcích následují moderované debaty. „Snažili jsme se pro témata jednotlivých filmů hledat jejich lokální rozměr. Diváci tak mohli po projekci často diskutovat s pracovníky regionální pobočky společnosti Člověk v tísni, ale i s odborníky z dalších organizací. Velmi významně nám s diskuzemi pomohli pracovníci partnerské organizace, Fakulty filozofické ZČU,“ doplňuje Lenka Meteláková Pekařová.

Hlavní téma letošního ročníku festivalu se vztahovalo k narůstající nesnášenlivosti ve společnosti, zastoupeny byly i snímky zaměřené na chudobu. Diváci však v programu našli také filmy sledující další témata, např. dodržování lidských práv v některých nesvobodných zemích světa, boj za práva žen či ekologii. Různorodost filmů bylo zajímavé sledovat i z pohledu míry zapojení tvůrců do děje filmu. Vedle „tradičnějších“ dokumentů festival nabídl i takové snímky jako Velvyslanec, jehož autor, dánský novinář a filmař Mads Brügger, se fakticky stává hlavní postavou filmu a pod falešnou identitou rozkrývá nelegální obchod s diamanty. Angažovanost nechybí ani Vítu Klusákovi a Filipu Remundovi, kteří filmem Svobodu pro Smetanu divákům připomněli příběh tykadlového řidiče a poukázali ne zcela ideální situaci domácí politické scény. „Myslím si, že jsme divákům nabídli hodně témat k přemýšlení a doufám, že jsme jim ukázali i některé cesty, jak se do řešení problémů aktivně zapojit,“ uzavírá Lenka Meteláková Pekařová.

Jeden svět je jedním z nejvýznamnějších festivalů věnujících se problematice lidských práv v Evropě a patří mezi zakládající členy Asociace lidskoprávních festivalů, která sdružuje sedmnáct festivalů z celého světa. V rámci festivalu je udělována cena Homo Hominy, kterou každoročně získá osobnost nebo skupina, které se významně zasadily o prosazování lidských práv. Vedle samotného festivalu projekce filmů po celý rok zařazují do výuky i někteří pedagogové v rámci projektu Jeden svět na školách. Každý z nás pak může pro přátele uspořádat projekci filmu na svém pracovišti, v oblíbené restauraci, nebo i doma v obýváku a to díky projektu Promítej i ty!

Více informací o regionální části festivalu Jeden svět včetně recenzí filmů a rozhovorů s hosty debat, které byly připraveny ve spolupráci se studenty Fakulty filozofické ZČU, najdete na: www.jedensvet.cz/plzen

Autor: ČvT