Již dva měsíce je ve vězení za happening, který se nekonal

Publikováno: 27. 2. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Již dva měsíce je ve vězení za happening, který se nekonal
©

27. února 2015 - Uběhly přesně dva měsíce od zadržení kubánského umělce Daniela Maldonada, zvaného El Sexto. El Sexto mířil do Centrálního parku (Parque Central) v Havaně, kde chtěl vypustit  dva vepře pomalované nápisy Fidel a Raúl, když ho policie zatkla. K happeningu nedošlo, i přesto je mladý umělec stále ve vězení, kde čelí obviněn z neúcty a čeká na soudní řízení. El Sexto podle výpovědí své rodiny onemocněl zápalem plic a doposud se mu nedostalo lékařské péče. Žádost o jeho propuštění kubánské úřady začátkem roku zamítly. 

„I poté, co se Spojené státy a Kuba dohodly na zlepšení vztahů a bylo propuštěno 53 politických vězňů, jsou na Kubě stále vězněni lidé za své názory. Umělec El Sexto je už dva měsíce za mřížemi jen proto, že chtěl z recese vypustit do parku dvě prasátka, na která nastříkal jména Fidel a Raúl. A jeho případ není ojedinělý,“ říká Ondřej Juřík z organizace Člověk v tísni.

Pouze několik dnů po zadržení El Sexta, 30. prosince 2014, kubánská umělkyně Tanja Bruguera pořádala na Náměstí revoluce vystoupení open-mic, během něhož byli kolemjdoucí vyzváni, aby do mikrofonu svobodně vyjádřili své názory. Policie akci bojkotovala a proti účastníkům performance brutálně zasáhla. Tanju Brugueru zatkli ještě noc předtím a propustili ji teprve několik dní poté. Tanja Bruguera nyní čeká, kdy na ni kubánské úřady vydají žalobu.

Mezi Kubou a USA došlo k uvolnění vztahů a mnoho lidí věří, že ekonomické změny přispějí k politickému otvírání se ostrova. I přesto veřejné akce, jaké pořádají například El Sexto nebo Tanja Bruguera, stále nejsou vítány. “Vzkaz je jasný: umění a politika musí zůstat oddělené a jakákoli kritika a ironie jsou pro vládu nadále nepřijatelné. Nyní je více než kdy jindy důležité sledovat, co se děje s kubánskou občanskou společností,” říká Juřík.

Organizace Člověk v tísni požaduje okamžité propuštění Danila Maldonada a vyzývá mezinárodní organizace, aby nadále monitorovaly díla a vystoupení umělců a aktivistů, kteří pokračují v boji za svobodné uplatňování politických práv a svobod jednotlivce.

 

Více informací poskytne:

Ondřej Juřík, vedoucí latinskoamerického programu Člověka v tísni, Tel.: 773 050 807

 

Autor: AP