„Jsme vděční za každou pomoc. Přišli jsme o všechno včetně domova.“ Podporujeme vysídlené lidi v Arménii

Publikováno: 8. 6. 2021 Doba čtení: 3 minuty
„Jsme vděční za každou pomoc. Přišli jsme o všechno včetně domova.“ Podporujeme vysídlené lidi v Arménii
© pin

V Arménii zůstává tisíce lidí, kteří opustili své domovy v Náhorním Karabachu, když tam loni v září vypukl konflikt. Rozdali jsme jim balíčky se základními hygienickými potřebami nebo peřiny. Soustředili jsme se také na prevenci nemoci COVID-19.

Aby humanitární pomoc pro vysídlené lidi v Arménii byla co nejefektivnější, spolupracujeme se zdravotnickými středisky a ubytovnami. Projekt financovaný americkou vládou pomáhá asi 50 000 lidí v celé Arménii.

Podpořili jsme 45 institucí v Jerevanu o okolí a devět ubytoven v celkem osmi arménských oblastech. Pro zaměstnance 36 zdravotních středisek jsme zorganizovali také školení.

Mnoho vysídlených lidí z Náhorního Karabachu se už nemůže vrátit domů. Útočiště nacházejí v hotelech, školách, domech a bytech příbuzných i ubytovnách.

„Naše velká rodina pochází z vesnice Bagdasar v oblasti Askeran,” říká Světlana. „Moji synové odešli na frontu hned první den konfliktu, 27. září, a my jsme přišli do Gorisu. Po pár dnech nás přestěhovali do prostor vysoké školy a v prosinci jsme se přesunuli do této ubytovny.” Rodina nyní žije v ubytovně pro 140 lidí v Metsamoru. „Naše rodina má víc než 30 členů. Mám devět dětí a 18 vnoučat. Všichni jsme se sem přestěhovali společně a mé osmnácté vnouče se tu dokonce narodilo,” dodává Světlana.

Světlanina sousedka Narine je z vesnice Ukhtasar. „Jsme z oblasti Askeran. Usadili jsme se tam před 17 lety,” vypráví Narine. Díky humanitární pomoci se podmínky v ubytovně, kde žije, postupně zlepšují. „Když jsme sem přišli, vypadalo to tu hrozně. Všechno bylo staré – pohovky, podlaha… Neměli jsme kuchyň a vařili jsme si v pokojích na malých plynových vařičích,” říká Narine a vzpomíná na to, jak náš tým opravil kuchyňský kout a vytvořil tak prostor, kde si rodiny mohou uvařit jídlo. 

„Jeli jsme se nejdříve podívat, jak lidé žijí v tomto nouzovém ubytování. Chtěli jsme si poslechnout jejich příběhy a zjistit, co nejvíce potřebují. Místnosti jsou hodně malé a vařit v nich bylo nebezpečné. Lidé ale tenkrát neměli na výběr. Zrekonstruovali jsme proto tři kuchyně, dodali do nich kuchyňské linky, skříňky, sporáky, ledničky a také stoly a židle,” říká koordinátor humanitární pomoci Člověka v tísni Paul Thibault.

Rodiny Světlany a Narine dostaly také peřiny. „Vlastní peřiny jsme si s sebou z vesnice vzít nemohli,” říká Světlana.

V oblastech Syunik, Vayots Dzor, Armavir a Ararat poskytujeme lidem také balíčky s hygienickými potřebami. Naše kolegyně Heghine Poghosyan ukazuje, co lidem rozdáváme.

Humanitární pomoc dostala také Irina, která nyní žije kousek od Jerevanu poté, co musela kvůli konfliktu utéct z oblasti Hadrut.

„Jsme vděčni za každý balíček a za jakoukoli pomoc. Přišli jsme o všechno, včetně domova, takže každou pomoc vítáme,” říká Irina.

Tato videa vznikla v rámci projektu, který financuje Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID) a realizuje Člověk v tísni. Za jejich obsah nese výhradní odpovědnost Člověk v tísni a videa nemusí nutně odrážet názory USAID nebo vlády Spojených států amerických.Autor: Tereza Hronova a Silviya Hovnanyan

Související články