Jste studentem vysoké školy se zaměřením na pedagogiku? Vaše studijní praxe pomůže dětem dohnat jarní výpadek škol!

Jste studentem vysoké školy se zaměřením na pedagogiku? Vaše studijní praxe pomůže dětem dohnat jarní výpadek škol!

Publikováno: 15. 9. 2020 Doba čtení: 2 minuty

Po uzavření škol kvůli koronaviru v březnu 2020 se výuka přesunula do online světa. Ne všechny děti však měly tu možnost se připojit a prakticky ze dne na den vypadly z učiva. Z šetření České školní inspekce vyplývá, že během distanční výuky zůstalo bez podpory přibližně 10 000 žáků. V novém školním roce si tyto děti budou muset doplnit učivo v krátkém čase, což pro ně bude po tak dlouhé pauze bez výuky velmi náročné.

Jste studentem pedagogické fakulty VŠ nebo učitelských oborů jiných fakult?

Informujte se u vedoucího praxí nebo na studijním oddělení, zda si můžete splnit pedagogickou praxi formou doučování dětí!

V důsledku dané situace vznikla iniciativa, v rámci které se propojily pedagogické fakulty vysokých škol, vyšší odborné školy, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní pedagogický institut s organizací Člověk v tísni. Společně jsme se shodli na potřebě doučování dětí na základních školách, které jim pomůže vyrovnat propad z doby jarního uzavření škol. Vyzýváme proto studenty pedagogických fakult, učitelských oborů (a vyšších odborných škol), aby pomohli potřebným dětem se zvládáním školní přípravy v rámci svých praxí.

Doučování by mělo probíhat především jako skupinové přímo ve škole, ale v případě zavřené školy nebo obtížné dostupnosti také online.

„Věříme, že tento typ praxí budete přínosný nejen pro děti, ale také pro studenty doučovatele, a potažmo pro učitele, kteří budou od nového školního roku čelit odlišné úrovni znalostí a dovedností žáků v rámci jedné třídy. Jsme moc rádi za obrovský zájem o zapojení se ze strany vysokých škol a doufáme, že studenti tuto příležitost využijí a pomohou ohroženým dětem," řekla Zuzana Ramajzlová z Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni.   

„Dá se očekávat, že na podzim se bude situace v nějakém měřítku opakovat, a proto je třeba, aby v tom děti nezůstaly samy,“ dodává. 


Do iniciativy se zapojily téměř všechny pedagogické fakulty, jmenovitě pak:

 • Pedagogická fakulta UK Praha

 • Fakulta pedagogická ZČU (Plzeň}

 • Pedagogická fakulta UPOL (Univerzita Palackého v Olomouci)

 • Pedagogická fakulta OU (Ostravská univerzita)

 • Pedagogická fakulta Univerzita Hradec Králové

 • Pedagogická fakulta - Jihočeská univerzita České Budějovice

 • Pedagogická fakulta Masarykova univerzita Brno

 • Pedagogická fakulta UJEP Ústí nad Labem

 • Fakulta přírodovědně - humanitní a pedagogická TUL Liberec

 • Přírodovědecká fakulta UK Praha (učitelské obory)

 • Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická Praha

Autor: Varianty

Související články