Jste studentem vysoké školy se zaměřením na pedagogiku? Vaše studijní praxe pomůže dětem dohnat jarní výpadek škol!

Publikováno: 15. 9. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Jste studentem vysoké školy se zaměřením na pedagogiku? Vaše studijní praxe pomůže dětem dohnat jarní výpadek škol!
© Foto: Kateřina Lánská

Po uzavření škol kvůli koronaviru v březnu 2020 se výuka přesunula do online světa. Ne všechny děti však měly tu možnost se připojit a prakticky ze dne na den vypadly z učiva. Z šetření České školní inspekce vyplývá, že během distanční výuky zůstalo bez podpory přibližně 10 000 žáků. V novém školním roce si tyto děti budou muset doplnit učivo v krátkém čase, což pro ně bude po tak dlouhé pauze bez výuky velmi náročné.

Jste studentem pedagogické fakulty VŠ nebo učitelských oborů jiných fakult?

Informujte se u vedoucího praxí nebo na studijním oddělení, zda si můžete splnit pedagogickou praxi formou doučování dětí!

V důsledku dané situace vznikla iniciativa, v rámci které se propojily pedagogické fakulty vysokých škol, vyšší odborné školy, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy a Národní pedagogický institut s organizací Člověk v tísni. Společně jsme se shodli na potřebě doučování dětí na základních školách, které jim pomůže vyrovnat propad z doby jarního uzavření škol. Vyzýváme proto studenty pedagogických fakult, učitelských oborů (a vyšších odborných škol), aby pomohli potřebným dětem se zvládáním školní přípravy v rámci svých praxí.

Doučování by mělo probíhat především jako skupinové přímo ve škole, ale v případě zavřené školy nebo obtížné dostupnosti také online.

„Věříme, že tento typ praxí budete přínosný nejen pro děti, ale také pro studenty doučovatele, a potažmo pro učitele, kteří budou od nového školního roku čelit odlišné úrovni znalostí a dovedností žáků v rámci jedné třídy. Jsme moc rádi za obrovský zájem o zapojení se ze strany vysokých škol a doufáme, že studenti tuto příležitost využijí a pomohou ohroženým dětem," řekla Zuzana Ramajzlová z Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni.   

„Dá se očekávat, že na podzim se bude situace v nějakém měřítku opakovat, a proto je třeba, aby v tom děti nezůstaly samy,“ dodává. 


Do iniciativy se zapojily téměř všechny pedagogické fakulty, jmenovitě pak:

 • Pedagogická fakulta UK Praha

 • Fakulta pedagogická ZČU (Plzeň}

 • Pedagogická fakulta UPOL (Univerzita Palackého v Olomouci)

 • Pedagogická fakulta OU (Ostravská univerzita)

 • Pedagogická fakulta Univerzita Hradec Králové

 • Pedagogická fakulta - Jihočeská univerzita České Budějovice

 • Pedagogická fakulta Masarykova univerzita Brno

 • Pedagogická fakulta UJEP Ústí nad Labem

 • Fakulta přírodovědně - humanitní a pedagogická TUL Liberec

 • Přírodovědecká fakulta UK Praha (učitelské obory)

 • Jabok - Vyšší odborná škola sociálně pedagogická a teologická Praha

Autor: Varianty

Související články