Kam lze dojít za dva roky?

Publikováno: 12. 9. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Kam lze dojít za dva roky?
© Petr Mati

Předluženost - novodobý fenomén současnosti, který se dotýká tisíce lidí. Existuje z něj nějaká cesta? Pomůže mi někdo? Tyto a jiné časté otázky si kladl i pan František. 

Když přišel k nám do kanceláře, vypadal velmi smutně a ztrápeně. Při první konzultaci vykreslil krátce svou situaci, která se týkala zadluženosti a bezmocnosti splácet dle požadavků věřitelů. Nejprve jsem zjišťoval aktuální situaci pana Františka, např. kde bydlí, jaké má příjmy, jaké výdaje a jaké možnosti. Začali jsme tedy spolupracovat na jeho krizové situaci a nebyla to krátká cesta. Cílem naší spolupráce bylo připravit insolvenční návrh, který by ho vytáhl z hluboké dluhové pasti.
Museli jsme nejprve zajistit potřebné doklady ke každému dluhu. Dále jsme museli oslovit každého z věřitelů a zjistit aktuální výši dluhů, provedli jsme výpočet oddlužení a začali připravovat všechny důležité podklady pro insolvenční návrh. Mezitím jsem v rámci prevence s panem Františkem prošel rodinný rozpočet a jiné možnosti rozumného nakládání s penězi. František se také účastnil našeho protidluhového semináře, kde se dozvěděl o nekalých praktikách půjčování peněz různých společností. Nakonec jsme společně sepsali insolvenční návrh a já se účastnil přezkumného jednání na Krajském soudě v Ústí nad Labem, kde bylo panu Františkovi schváleno oddlužení. Z člověka, který měl spoustu nezodpovězených dotazů, utápěl se v bezmoci a zklamání se za několik měsíců naší společné spolupráce stal vyrovnaný starší pán, který má vždy na rtech vtip, rozumí, jak dluhy vznikají, a je vděčný, že prostřednictvím nástroje insolvenčního zákona mu vysvitlo slunce na jeho temné cestě.
Dnes již 2. rokem splácí v rámci oddlužení a doprovází několik svých známých na konzultace o dluzích. Kam je doprovází? Do místa, kde on sám našel potřebnou podporu a pomoc, do bílinského pracoviště ČvT na Teplické 555. Přeji všem, kteří mají podobné problémy, aby sebrali veškerou odvahu a také nás navštívili. Petr Mati – dluhový poradce.

Autor: Petr Mati, dluhový poradce

Související články